Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Výrobce baterií Varta po kybernetickém útoku zastavil výrobu

Pavel Trousil 16.02.2024
Zdroj: Freepik

Německý výrobce baterií VARTA AG včera oznámil, že se stal terčem kybernetického útoku, který ho donutil vypnout informační systémy a zastavit výrobu v jeho závodech. Firma už počítá ztráty.

VARTA je tradiční německý výrobce baterií pro automobilový, spotřebitelský a průmyslový sektor se 136letou historii výzkumu a vývoje. Výrobky této firmy jsou dostupné prakticky po celém světě. Roční tržby společnosti VARTA přesahují 875 milionů dolarů. Nyní ale oznámila, že se v pondělí večer hackeři zaměřili na části její IT infrastruktury, což způsobilo vážné narušení pěti výrobních jednotek.

"V noci, 12. února 2024, se skupina VARTA stala terčem kybernetického útoku na části svých IT systémů," uvádí se v tiskovém prohlášení. "To se týká pěti výrobních závodů a administrativy. IT systémy, a tedy i výroba, byly z bezpečnostních důvodů preventivně dočasně odstaveny a odpojeny od internetu." Rozsah dopadů incidentu se v současné době vyhodnocuje a způsobené škody zatím nebyly stanoveny.
 

Mohlo by vás zajímat

Společnost VARTA uvádí, že její současnou prioritou je zajistit integritu dat a rozhodla se odstávku, která by mohla pomoci omezit narušení IT systémů. Zavedla opatření podle svého krizového plánu a vytvořila pracovní skupinu složenou z odborníků na kybernetickou bezpečnost a forenzních specialistů na data, kteří budou pomáhat při obnově systému.

Přestože incident nese znaky útoku ransomwaru, ten zatím nebyl určen a odpovědnost za útok nepřevzala žádná z významných hackerských skupin. Zastavení výrobního provozu v pěti závodech bez jasného časového plánu obnovení běžného provozu vedlo k tomu, že cena akcií společnosti VARTA se po oznámení kybernetického útoku propadly.

Zdroj: Marketscreener, Finanzen.net, Bleedingcomputer
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud