Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vytváření náhod: retro zařízení ze 60. let minulého století zvyšuje bezpečnost internetu

Josef Mika 29.12.2023
info ikonka
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Lávová lampa se poprvé objevila na trhu v roce 1965. IT společnost zodpovědná za globální bezpečnost internetu dodnes používá ikonické lampy k šifrování dat – a to z jednoduchého důvodu.

Kapitoly článku

Lávová lampa brzy oslaví 60. narozeniny. Doba rozkvětu tohoto barevného bytového doplňku je sice již za námi, ale tato zařízení již léta nacházejí nečekané využití v bezpečnostní branži. O co přesně jde?

Jak se kultovní lampa používá v IT

Lava lamps
info ikonka
Zdroj: Cloudflare
Stěna s lávovými lampami ve vstupní hale společnosti Cloudflare je opravdovým lákadlem. Její skutečný účel je však jiný.

Americká společnost Cloudflare je jedním z největších poskytovatelů internetových bezpečnostních služeb na světě. Zákazníkům, jako jsou Amazon a Google, nabízí různé bezpečnostní funkce, například ochranu před útoky DDoS. Jako poskytovatel služeb tzv. Content-Delivery-Network zajišťuje Cloudflare také síť serverů, které se starají o rychlejší načítání webových stránek.

Lobby jejího firemního sídla v San Franciscu zdobí 100 lávových lamp. Ty tu však nejsou jen na ozdobu, ale plní důležitý účel: slouží jako generátory náhodných čísel pro šifrování na internetu. Zní to sice zvláštně, má to ale věrohodný důvod. Počítačové systémy pracují na základě logiky a nemohou generovat náhodné hodnoty.

Existují sice náhodné algoritmy, které se používají například ve hrách, jako je Minecraft, nebo v kryptografii. Ale i tyto takzvané „pseudonáhodné generátory čísel“ (PRNG) jsou založeny na výpočtech a jsou předvídatelné. A zde přicházejí ke slovu retro lampy, jejichž vzory jsou vždy náhodné a nikdy se neopakují.

Mohlo by vás zajímat

Princip lávové lampy

V lávových lampách jsou umístěny dvě kapaliny s různými hustotami. Jelikož ale nejsou stejné, jedna kapalina zůstává u dna nádoby, zatímco druhá na ní „plave“. Pokud dolní kapalinu ohřejeme působením tepla žárovky, změní se (zmenší) její hustota a kapalina vystoupá nahoru. Tam postupným ochlazením její hustota opět vzroste, a proto následně klesá zpět dolů. A tak stále dokola. 

„Pohybující se“ kapalina vytváří efektní bublinky, trhá se a zase spojuje. Výrobci obě kapaliny obarvují kontrastními barvami, takže se vzájemně odlišují a vytváří nepředvídatelné barevné obrazce. Nejčastěji se používá obarvená voda a vosk. Provozní teplota různých lávových lamp se liší, ale většinou je kolem 60 °C. 

Lávovou lampu vynalezl Angličan Edward Craven Walker v šedesátých letech dvacátého století. Pojmenoval ji Astrolight a poprvé představil v Hamburku v roce 1965.

Lávové lampy jako ideální generátory náhodných čísel

Lávová lampa
info ikonka
Zdroj: Camilo González Velis/Unsplash
Díky nepředvídatelnosti lávových vzorů jsou ikonické lampy vhodným generátorem náhodných čísel.

Ve vstupní hale technologické společnosti je umístěno 100 lávových lamp a v pravidelných intervalech je snímá kamera. Digitální fotografie ukládají počítače jako posloupnost čísel, a tak se každý obrázek stává řetězcem zcela náhodných čísel, ze kterých se generují bezpečné klíče pro šifrování dat.

Vzhledem k tomu, že ve vstupní hale společnosti je velký pohyb osob, jsou fotografováni také procházející zaměstnanci nebo návštěvníci. Díky tomu jsou náhodné klíče ještě nepředvídatelnější. V jiných pobočkách společnosti se zase používají jiné generátory náhodných klíčů: například v Singapuru se proto měří radioaktivní rozpad neškodného množství uranu.

Společnost Cloudflare mimochodem systém lávových lamp nevynalezla sama, ale inspirovala se bývalou firmou Silicon Graphics, která si na tento nápad podala patentovou přihlášku již v roce 1996.

Zdroj: Cloudflare, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme