Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vytvoření jediného obrázku umělou inteligencí vyžaduje tolik energie jako nabití smartphonu

Pavel Trousil 05.12.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Podle nedávno provedeného výzkumu může vytvoření obrázku generovaného umělou inteligencí vyžadovat téměř stejné množství energie, jaké je potřeba k nabití chytrého telefonu. Výzkumníci také zjistili, že modely umělé inteligence pro obecné účely, jako je GPT-4, jsou "řádově" náročnější na spotřebu energie než účelové modely, které pohánějí produkty, jako je Překladač Googlu.

V článku zveřejněném na arXiv tým výzkumníků z Hugging Face a Carnegie Mellon University vypočítal množství energie, které spotřebují systémy AI, když jsou požádány o provedení různých úkolů. Poté, co výzkumníci požádali systémy AI o provedení 1 000 úloh, zjistili, že úlohy AI založené na textu jsou energeticky mnohem úspornější než úlohy zahrnující obrázky.

Generování textu spotřebovalo 0,042 kWh, zatímco generování obrázků vyžadovalo 1,35 kWh. Přitom se uvádí, že nabití chytrého telefonu vyžaduje 0,012 kWh - generování obrázků je tedy energeticky velmi náročná operace.
 

Mohlo by vás zajímat

"Pro srovnání - nabíjení průměrného chytrého telefonu vyžaduje 0,012 kWh energie, což znamená, že nejefektivnější model generování textu spotřebuje na 1 000 interakcí tolik energie, kolik je potřeba k nabití telefonu na 16 % kapacity, zatímco nejméně efektivní model generování obrázků spotřebuje k vytvoření 1 000 obrázků tolik energie, kolik je potřeba k nabití 950 chytrých telefonů (11,49 kWh), tedy téměř 1 nabití na jedno generování obrázku, ačkoli mezi modely generování obrázků existují také velké rozdíly v závislosti na velikosti obrázku, který generují".

graf
Průměrné množství emisí uhlíku(v g 𝐶𝑂2), které vyprodukovaly modely umělé inteligence na 1 000 úkolů. Pozn. osa y je v logaritmickém měřítku.
Zdroj: Power Hungry Processing

Autoři také měřili oxid uhličitý, který vzniká při různých pracovních zátěžích umělé inteligence. Jak je znázorněno na grafu nahoře, generování obrázků se umístilo na prvním místě tohoto grafu.

Zdroj: Arvix, The Verge, The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud