Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vývoj čipů jde mílovými kroky: Apple už chystá superprocesor M5

Jakub Fišer 05.07.2024
Zdroj: se svolením Apple

Apple již čtvrtým rokem navrhuje vlastní čipové sady řady Apple Silicon, které využívá ve svých produktech, zejména iPadech a počítačích Mac. V květnu představil zatím poslední generaci M4, nicméně již aktuálně pracuje na 5. generaci s prozaickým označením M5. Tento čipset by měl být přitom úplně nejuniverzálnější, bude totiž používat přelomovou technologii od TSMC.

Kapitoly článku

Nová technologie SoIC

Tchajwanský výrobce čipů TSMC představil pokročilou technologii System on Integrated Chip (SoIC), což je nové provedení klasického složení čipové sady. Rozdíl je v tom, že nový technologický postup umožňuje stohování čipů ve třech rozměrech, namísto běžných čipů o dvou rozměrech.

Výsledkem je efektivnější využití výkonu jednotlivých čipů, zachování vesměs stejných rozměrů (3nm) a stejné práce s teplem. Výše zmíněný čip M5, na kterém Apple již pracuje, má nabídnout právě tento nový typ součástek od TSMC v kombinaci s termoplastickými uhlíkovými vlákny, které ještě zlepší tepelnou odolnost.

Mohlo by vás zajímat

Apple M5 bude přelomový

Americký výrobce chce dlouhodobě posouvat segment, nicméně snaha vyšperkovat tento konkrétní čip ještě o kus dál má i další důvod. Apple plánuje nové čipy využít nejen v komerčních zařízeních (iPad, Mac), ale také v serverech určených pro výpočet umělé inteligence Apple Intelligence.

V tuto chvíli firma pro tyto účely využívá nejnovější procesor M4 a také skoro 2 roky starý M2 Ultra. Právě model M4 je zbrusu nový, představen byl v květnu spolu s iPadem Pro (2024). Na podzim čeká tento čip implementace do MacBooků Pro a Air a také dalších počítačů s logem jablka. Pokud Apple neudělá výjimku jako letos, dojde k odhalení čipu M5 až na podzim příštího roku.

Zdroj: MacRumors, MacObserver


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme