Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vývojáři WhatsAppu se utrhli ze řetězu: budeme mít k dispozici hned čtyři novinky – jistě je oceníte

Jiří Palyza 15.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Aplikace pro každodenní online komunikaci pravidelně přináší aktualizace. Na internetu se začínají objevovat zprávy o dalších čtyřech novinkách, se kterými bychom se v dohledné době mohli setkat. Čeho se týkají a jak nám pomohou při častém používání oblíbené aplikace?

Kapitoly článku

Už to dlouho není jen o textových zprávách. Přes dvě miliardy aktivních uživatelů denně využívají WhatsApp pro skupinové konverzace, posílání obrázků rodině, či sdílení zajímavých odkazů nebo dokumentů. Komunikátor už také není vázaný pouze na smartphone, ale lze jej pohodlně používat například i na počítači.

Vývojáři pravidelně uvolňují novinky, kterými se snaží WhatsApp obohatit o nové funkce.

Lidé v blízkosti: snadné sdílení obsahu
 

Uživatelky sdílejí obsah mezi svými smartphony
Připravovaná funkce pro sdílení obsahu nablízko by mohla být pro mnoho uživatelů velmi užitečná.
Zdroj: Freepik

WhatsApp si je vědom praktičnosti snadného sdílení obsahu na zařízeních, která se nacházejí ve své blízkosti. Přátelé či členové rodiny si tak například rychle vyměňují pořízené fotografie z právě probíhajícího setkání, nebo třeba odkazy na zajímavé produkty na e-shopu.

Princip novinky je velmi podobný funkci AirDrop, kterou znají uživatelé produktů Apple, nebo Quick Share, která je naopak doménou Samsungů.

Na internetu se už objevují detaily o funkci, které hovoří o šifrování přenosu nablízko metodou mezi koncovými body, a dále že telefonní číslo uživatele by mělo být skryto v případě, kdy se nejedná o osobu ze seznamu kontaktů. To je také z hlediska bezpečnosti dobrá vlastnost.

Meta, která je provozovatelem služby WhatsApp, novinku prozatím nezavedla. V tuto chvíli se ví pouze to, že se na ní pracuje. Přesto jde o skvělou inovaci, kterou jistě mnoho uživatelů WhatsAppu ocení.

Individuální design aplikace: WhatsApp bude barevnější
 

Uživatel má WhatsApp na displeji svého mobilu
Prostředí komunikátoru si uživatelé budou moci obarvit podle svého vkusu. Tradiční zelená už nemusí být poznávacím znaménkem komunikátoru.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zelená je tráva... a poznávací barva komunikátoru WhatsApp. To už ale brzy také nemusí být tak úplně pravda. Na základě zpětné vazby od mnoha uživatelů vývojáři chystají možnost "obarvit" si prostředí komunikátoru podle svého.

K dispozici by měla být paleta pěti barev (tradiční zelená, modrá, bílá, růžová a fialová), které uživatelé budou moci využít pro návrh vlastního prostředí WhatsAppu.

Poznávací znamení WhatsAppu se tím sice ztratí, ale na druhou stranu si budete moci prostředí individualizovat přesně podle svého. Pokud byste si to nepřáli, WhatsApp samozřejmě můžete ponechat ve výchozím nastavení, jak jej doposud všichni známe.

Mohlo by vás zajímat

Pro další zvýšení bezpečnosti vývojáři WhatsAppu také plánují zavést ověřovací symboly pro firemní kanály. Modré zaškrtávací znaménko, které známe například z prostředí Instagramu, bude potvrzením, že komunikujete v ověřeném firemním prostředí a nepodléháte nějaké manipulaci. V čase stále se množících online podvodů jde o pozitivní změnu, která vás do budoucna může ochránit před nepříjemnými překvapeními.

Z jednorázového zobrazení se stane možnost zobrazit dvakrát?

Fotka dívky na displeji smartphonu
Funkce jednorázového zobrazení obsahu, která už byla do WhatsAppu zavedena před nějakým časem, by se také mohla brzy změnit. U fotek a videí půjde nastavit zobrazení dvakrát.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Další nová funkce se týká jednorázového zobrazení obsahu. Tato bezpečnostní pojistka by měla být rozšířena o možnost dvojího zobrazení. Týká se obrazového obsahu, tedy fotografií a videí.

I když je to v rozporu s původní myšlenkou jednorázového zobrazení jako ochrany před zneužitím dat citlivého charakteru, jsou situace, ve kterých by možnost dvojího shlédnutí mohla být užitečná.

Funkce jednorázového zobrazení byla zčásti kritizována. Důvodem byla skutečnost, že WhatsApp neinformoval odesílatele obrázků s nastaveným parametrem "Zobrazit jednou" ve chvíli, když si příjemce pořídil jejich screenshot. Citlivé údaje, které mohly být součástí, tak mohly být odchyceny a uchovány mnohem déle, než jak bylo původně zamýšleno.

Na tom ale vývojáři zapracovali a možnost pořizovat snímky jednorázově zobrazitelného obsahu blokují.

Zdroj: WABetaInfo, X/@WABetaInfo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud