Přejít k hlavnímu obsahu

Výzvědný letoun postavený doma v garáži

redakce 08.08.2011
info ikonka
Zdroj:

Z běžně prodávaných součástek…

Když se dá dohromady zručný letecký mode­lář s hackerem, mohou společně vytvořit ne­pěk­né věci… Na to se rozhodli upozornit Mike TasseyRich Perkins na bezpečnostní kon­fe­renci Black Hat USA 2011 minulý týden v Las Vegas. Předvedli tam dálkově ovlá­dané letadlo WASP V1 (WASP jako Wireless Aerial Surveillance Platform), jež si začali stavět v roce 2009 na „důkaz kon­cepce“.

Jako základ užili vyřazený FQM­‑117B z pěno­vého poly­sty­renu — bezpilotní letadlo dlouhé 1,83 m, s rozpětím 1,68 m, užívané americkou armá­dou jako cvičný cíl a k výcviku ovládání bez­pilot­ních letadel. Předělali a vybavili si je po svém. Jejich WASP pohání elektro­motor napájený dvěma 5000mAh poly­mero­vými články. Do trupu letadla je vestavěn počítač formátu Pico ITX PC. Kromě rádia lze být s ledadlem ve spojení i přes modul 4G, a tedy opravdu na dálku (tam, kde je signál.)

Vnitřek
Vnitřek

Letadlo má kromě toho modul GPSautopilota. Lze je naprogramovat, aby doletělo na určité souřadnice GPS, tam vykonalo, čeho je potřebí — například kroužilo na místě — a pak se zase vrátilo. (Tak může snadno proletět i místy bez pokrytí 4G.)

Letadlo lze vybavit moduly WiFi, GSM, Bluetooth, kamerami, rušičkou… připojovanými přes USB. Původní FQM­‑117B vážilo 3,6 kilogramu. WASP V1 má nejvyšší vzletovou hmotnost dvojnásobnou. Ve vzduchu může zůstat 30 až 45 minut a jeho stavitelé odhadují, že by dokázalo vystoupat až do výše 22 tisíc stop (6700 metrů).

Letadlo lze navést nad cíl a nechat je nad ním kroužit. Z dostatečné výšky prý jeho elektromotor není příliš slyšet. Letadlo může nabourávat WiFi sítě; vystupovat jako falešná GSM stanice a odchytávat hovory; může nést kamery, popřípadě infrakamery. Vestavěný počítač není sice příliš výkonný — je v něm jen Via C7 na 500 MHz s 1 GB RAM, ale přes zašifrované rádiové spojení anebo přes 4G lze odchycená data přenášet k další analýze na mnohem výkonnější stanici základnovou.

Tvůrci, kromě toho, že se tím baví, chtějí upozornit na to, že podobné špionážní nebo záškodné stroje nejsou v principu dostupné pouze tajným a ozbrojeným složkám států. Mike s Richem užili běžně prodávané součástky a utratili za ně něco přes 6000 dolarů. Vydat to za soukromé hobby není málo, ale kdyby letadlo mělo posloužit špionáži nebo jinému zločinu, je to pakatel.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme