Když se dá dohromady zručný letecký modelář s hackerem, mohou společně vytvořit nepěkné věci… Na to se rozhodli upozornit Mike Tassey a Rich Perkins na bezpečnostní konferenci Black Hat USA 2011 minulý týden v Las Vegas. Předvedli tam dálkově ovládané letadlo WASP V1 (WASP jako Wireless Aerial Surveillance Platform), jež si začali stavět v roce 2009 na „důkaz koncepce“.
Jako základ užili vyřazený FQM‑117B z pěnového polystyrenu — bezpilotní letadlo dlouhé 1,83 m, s rozpětím 1,68 m, užívané americkou armádou jako cvičný cíl a k výcviku ovládání bezpilotních letadel. Předělali a vybavili si je po svém. Jejich WASP pohání elektromotor napájený dvěma 5000mAh polymerovými články. Do trupu letadla je vestavěn počítač formátu Pico ITX PC. Kromě rádia lze být s ledadlem ve spojení i přes modul 4G, a tedy opravdu na dálku (tam, kde je signál.)
Letadlo má kromě toho modul GPS a autopilota. Lze je naprogramovat, aby doletělo na určité souřadnice GPS, tam vykonalo, čeho je potřebí — například kroužilo na místě — a pak se zase vrátilo. (Tak může snadno proletět i místy bez pokrytí 4G.)
Letadlo lze vybavit moduly WiFi, GSM, Bluetooth, kamerami, rušičkou… připojovanými přes USB. Původní FQM‑117B vážilo 3,6 kilogramu. WASP V1 má nejvyšší vzletovou hmotnost dvojnásobnou. Ve vzduchu může zůstat 30 až 45 minut a jeho stavitelé odhadují, že by dokázalo vystoupat až do výše 22 tisíc stop (6700 metrů).
Letadlo lze navést nad cíl a nechat je nad ním kroužit. Z dostatečné výšky prý jeho elektromotor není příliš slyšet. Letadlo může nabourávat WiFi sítě; vystupovat jako falešná GSM stanice a odchytávat hovory; může nést kamery, popřípadě infrakamery. Vestavěný počítač není sice příliš výkonný — je v něm jen Via C7 na 500 MHz s 1 GB RAM, ale přes zašifrované rádiové spojení anebo přes 4G lze odchycená data přenášet k další analýze na mnohem výkonnější stanici základnovou.
Tvůrci, kromě toho, že se tím baví, chtějí upozornit na to, že podobné špionážní nebo záškodné stroje nejsou v principu dostupné pouze tajným a ozbrojeným složkám států. Mike s Richem užili běžně prodávané součástky a utratili za ně něco přes 6000 dolarů. Vydat to za soukromé hobby není málo, ale kdyby letadlo mělo posloužit špionáži nebo jinému zločinu, je to pakatel.