Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Web ovládla umělá inteligence: ChatGPT stanovuje nové rekordy

Josef Mika 10.03.2023

Od listopadu 2022 se toho na internetu nečekaně hodně změnilo. Uvedení ChatGPT mělo velký ohlas, jasně to dokládají fakta a čísla. Umělá inteligence vytváří rekordy.

Kapitoly článku

Pro většinu lidí byla umělá inteligence dříve něčím velmi abstraktním, co nemělo téměř žádný (vědomý) dopad na jejich každodenní život. To se však na konci roku 2022 náhle změnilo - a to bez výjimky na celém světě. Společnost OpenAI v listopadu vypustila na veřejnost službu ChatGPT a okamžitě stanovila nový rekord, který zastínil i TikTok.

Nyní vyrůstají generace dětí a mladých lidí ChatGPT a spol. vstřebává jako něco vítaného a samozřejmého. Vzniká první generace uživatelů s AI. Než se nadějeme, bude pro nás umělá inteligence pravděpodobně stejně běžná jako dnes chytré telefony.

Pojďme si tato tvrzení doložit čísly, kterými se ChatGPT může pochlubit.

ChatGPT je rekordmanem a sesazuje TikTok z trůnu

rolf-van-root-olthdwag244-unsplash-1

Pro mnoho lidí je ChatGPT již součástí každodenního života a jejich počet stále roste. Zdroj: Unsplash/Rolf van Root

Pravděpodobně nejpůsobivějším údajem o ChatGPT je rychlý růst počtu jeho nových uživatelů. U internetových služeb vždy existuje určitá magická hranice – hovoříme o 100 milionech uživatelů – a chatbotu trvalo pouhé dva měsíce, než tuto hranici překonal.

Pro srovnání: TikToku to trvalo devět, Instagramu 30 a Spotify 41 měsíců. Tento nový rekord ChatGPT bude těžké překonat a ukazuje, jak důležitou se umělá inteligence stane pro každodenní život po celém světě.

Další čísla o ChatGPT

To ale není vše: ChatGPT zaujme i dalšími čísly. Podle odhadů zná umělá inteligence více než 300 miliard slov, což odpovídá souboru dat o velikosti přibližně 570 gigabajtů. Tato slovní zásoba je rozdělena do 95 různých jazyků.

Chatbot mimochodem ovládá také více než tucet programovacích jazyků, včetně Pythonu, JavaScriptu, C++ nebo SQL.

Služba Similarweb odhaduje počet návštěv ChatGPT za měsíc na více než jednu miliardu, zatímco v prosinci to bylo jen 266 milionů. Nejvíce návštěv ChatGPT tvoří uživatelé z následujících zemí:

  • USA: 15,73 %
  • Indie: 7,10 %
  • Japonsko: 3,51 %
  • Kanada: 2,97 %

Aby mohli chatovat s umělou inteligencí, zůstávají uživatelé na webu ChatGPT v průměru více než osm minut.

Kdo (nebo co) vlastně je OpenAI?

Společnost stojící za ChatGPT vyvinula nejen chatbota, ale také populární obrazovou umělou inteligenci Dall-E 2. S velkým náskokem je proto společnost OpenAI nejvýše hodnoceným start-upem pro generativní umělou inteligenci - a to s velkým náskokem:

  • OpenAI: 29 miliard amerických dolarů
  • Hugging Face: 2 miliardy amerických dolarů
  • Jasper: 1,8 miliardy amerických dolarů
pexels-andrew-neel-15863044(1)(1)

S Dall-E 2 a ChatGPT zaznamenala společnost OpenAI dva absolutní hity. Zdroj: Pexels/Andrew Neel

Odhaduje se, že do konce roku 2024 bude tento start-up generovat roční tržby přesahující jednu miliardu amerických dolarů, což je gigantický skok oproti předpokládaným 200 milionům na konci roku 2023. Pro představu, měsíční provozní náklady činí podle Toma Goldsteina, profesora na univerzitě v americkém Marylandu věnujícímu se AI a algoritmům, přibližně 3 miliony USD.

Není divu, že se do projektu ochotně zapojují i obří průmysloví giganti, jako je Microsoft. Po investici ve výši 10 miliard amerických dolarů drží tato korporace 46 % akcií společnosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme