Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Western Digital plánuje obří SD kartu

Pavel Trousil 15.04.2024
Zdroj: redakce Chip

Společnost Western Digital se chystá už příští rok uvést na trh první SD kartu s kapacitou 4TB. Karta najde využití především v kamerách a fotoaparátech. SD karty začínaly na kapacitě 8 MB. Kolik myslíte, že by jich bylo potřeba, aby se na ně uložily 4 TB dat?

Společnost Western Digital uvede v roce 2025 4TB kartu SD, která se řídí standardem SD Association Secure Digital Ultra Capacity (SDUC), na trh pod svou značkou SanDisk a bude ji prodávat pro "komplexní mediální a zábavní pracovní postupy", jako je například video ve vysokém rozlišení s vysokou snímkovou frekvencí, s použitím fotoaparátů a notebooků, uvádí se v oznámení. Už nyní ale bude tato karta k vidění a vyzkoušení na výstavě NAB Show v Las Vegas.

SD
Standard SD představily v srpnu 1999 společnosti SanDisk, Panasonic (Matsushita) a Toshiba jako vylepšení paměťových karet MultiMediaCards (MMC). Ty první měly kapacitu 8 MB. Bylo by jich potřeba 524 288, aby měly dohromady kapacitu 4 TB.
Zdroj: Chip redakce

Karta s vysokou kapacitou využívá rozhraní sběrnice Ultra High Speed-1 (UHS-1), které podporuje maximální teoretickou přenosovou rychlost až 104 MB za sekundu. Minimální rychlost sekvenčního zápisu by měla u této karty dosahovat 30 MB/s, uvedla publikace.

Díky těmto specifikacím by se na chystanou kartu SD měly vejít formáty videa náročné na ukládání, včetně 8K videa, ačkoli karta nebude dostatečně rychlá na to, aby podporovala záznam surového 8K videa. 
 

Mohlo by vás zajímat

Standard SDUC (Secure Digital Ultra Capacity) z roku 2018 umožňuje kapacitu až 128 TB. SDXC je limitováno na 2 TB. Dnes jsou snadno dostupné karty SD s nejvyšší kapacitou 1 TB (společnost Western Digital tento týden také oznámila, že v blíže neurčeném termínu plánuje vydat 2TB paměťovou kartu SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I).

Společnost Western Digital neuvedla, kolik bude 4TB karta SD stát, ale vzhledem k jejím pokročilým schopnostem a cílové skupině profesionálních tvůrců bude mít tato nabídka pravděpodobně prémiovou cenu. 1TB karta SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I má v současné době doporučenou maloobchodní cenu 140 USD.

Zdroj: Western Digital, Wiki
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud