Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

WhatsApp má nová pravidla: z respektu k druhé straně tuhle funkci nesmíte používat

Jakub Fišer 05.03.2024
Zdroj: PxHere

Vývojáři Meta aplikaci WhatsApp průběžně vylepšují, a to ať už po stránce funkcí, tak po stránce bezpečnosti. Nové bezpečnostní opatření, které uniklo z beta verze aplikace pro Android, zakazuje v některých případech pořizování snímků obrazovky. Proč?

Kapitoly článku

WhatsApp zakáže screenshot

Screenshot je nejjednodušší metodou, jak zachytit obsah na obrazovce. Na vašem telefonu prostě jen simultánně stisknete zamykací tlačítko a čudlík pro snížení hlasitosti (na iPhonu je to opačně – stisknout musíte zamykací tlačítko a čudlík pro zvýšení hlasitosti). Snímek pak jednoduše uložíte do knihovny.

Mohlo by vás zajímat

Nicméně v některých aplikacích jednoduše není možné pořizovat snímky obrazovky. Příkladem z nedávné doby je třeba aplikace eDoklady, která uchovává data z vašeho občanského průkazu. Tato aplikace naprosto všude blokuje snímky obrazovky. Uživatel s tím nic nezmůže.

A přesně k tomuto opatření nyní přistupuje aplikace WhatsApp. Upozornil na to server WABetaInfo, který se specializuje na úniky z předběžných verzí WhatsAppu. Aplikace však nebude blokovat screenshoty všude, tím spíše ne v samotných chatech.

Nesmíte fotit profilový obrázek

Blokace se bude týkat případů, kdy uživatel chce pořídit snímek profilového obrázku někoho jiného. WABetaInfo uvádí, že WhatsApp před časem odstranil funkci uložení profilového snímku jiného uživatele, aby ochránil bezpečí a zaručil jistý respekt.

Aplikace WhatsApp blokuje snímek obrazovky
Zdroj: se svolením WABetaInfo

Nyní vývojáři odebrali i možnost pořídit snímek obrazovky. Namísto obvyklé animace snímku obrazovky se v dolní části displeje objeví malá vyskakovací hláška: „Nelze pořídit snímek obrazovky kvůli omezením aplikace.“

Toto omezení je aktuálně v beta verzi v2.24.4.25 aplikace WhatsApp pro operační systém Android.  K dalším uživatelům by se funkce měla postupně dostat v příštích týdnech. Nicméně o uvedení na iOS zatím zdroj nemá žádné informace.

Zdroj: WABetaInfo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud