Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

WhatsApp smazal více než dva miliony účtů: brání se nedodržování podmínek

Jiří Palyza 09.08.2021

Společnost WhatsApp se brání proti uživatelům, kteří soustavně nedodržují jeho podmínky. Podle aktuálních zpráv messenger během jednoho měsíce smazal asi dva miliony účtů.

WhatsApp přijímá opatření po celém světě a odstraňuje účty, které nesplňují pravidla messengeru. V pozadí nejsou části nových podmínek užívání služby, které se objevily na jaře. Jde spíš o uživatele, kteří posílají nadprůměrné množství zpráv a porušují tak pravidla aplikace.

Messenger se zabývá spamovými účty, které vykazují nápadně vysokou aktivitu nebo počet zpráv. V roce 2018 společnost WhatsApp zavedla pro přeposílané zprávy limit. Píše o tom na svém webu faq.whatsapp.com v příspěvku "Informace o limitech přeposílání zpráv". Pokud je počet překročen, společnost WhatsApp zasáhne. Algoritmus porovnává chování příslušných účtů a v závislosti na objemu zpráv se rozhoduje, zda jde o spamové účty, či nikoliv.

WhatsApp postupuje nekompromisně: spamové účty jsou blokovány

wadelaccounts

Odstraněnými účty jsou velmi pravděpodobně falešné účty a účty, které byly zneužívány ke spamování. | Zdroj: Pete Linforth/Pixabay

Obecně se dá předpokládat, že po dosažení limitu přeposlaných zpráv se jedná o spamové účty, které například odesílají zprávy s odkazy na externí webové stránky apod. V současné době tomu tak je: od poloviny května do poloviny června byly zablokovány více než dva miliony účtů, uvádí BBC ve svém příspěvku "WhatsApp blocks two million Indian accounts". Upřesňuje, že všechny zablokované účty pocházejí z Indie. Ta je se svými 400 miliony účtů největším trhem aplikace WhatsApp.

Současné blokování ale není ojedinělým případem: jak uvádí BBC dále, WhatsApp aktivně bojuje proti osmi milionům spamů a falešných účtů měsíčně. Cílem je zabránit řetězovým dopisům, šíření falešných zpráv a dalšímu nežádoucímu obsahu.

Přísný postup proti řetězovým dopisům, spamu a dalšímu škodlivému obsahu

Pokud ale patříte k těm, kdo denně sdílejí nespočet zpráv s přáteli a rodinou, můžete aplikaci WhatsApp bez obav používat i nadále. Je nepravděpodobné, že by ostatní přeposílali vaše zprávy tak často, aby je aplikace WhatsApp označila jako spam. Často odesílané zprávy však můžete rozpoznat sami: WhatsApp je označí dvojitou šipkou a štítkem "Často předávané". To znamená, že zpráva byla odeslána na více než pět chatů.

Bez ohledu na šíření řetězových dopisů a další nežádoucí aktivity se ale přesto může stát, že WhatsApp účet zablokuje. Pokud k tomu dojde omylem, můžete službu kontaktovat a nechat si vše zkontrolovat. V budoucnu to bude ještě snazší díky možnosti přímo v aplikaci.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme