Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Wi-Fi dvoupásmový směrovač 4G Archer MR400

redakce 19.06.2018

Společnost TP-Link je na našem trhu už velmi dobře známá a zásobuje ho pravidelně zajímavými a spolehlivými výrobky. Ne jinak je tomu i v případě bezdrátového routeru AC1350, označovaného také jako Dual Band Archer MR400. A ten jsme krátce otestovali.

Principem funkce tohoto routeru je, že data přijímá z datové sítě mobilního operátora. S čím však musíte počítat, je to, že se do routeru vsunuje plná SIM karta v původní velikosti. Pokud tedy používáte mikro nebo nano SIM kartu, musíte ji vložit do příslušného adaptéru (oba jsou součástí dodávky) a zasunout do routeru. Přihrádku pro SIM kartu najdete na zadní straně tohoto zařízení.

Jinak dvoupásmový router pak vytváří dvě sítě Wi-Fi, jednu na kmitočtu 2,4 GHz a druhou na 5 GHz, k dispozici jsou ale i čtyři přípojky LAN pro připojení počítače nebo jiných zařízení (NAS) ethernetovým kabelem. O distribuci signálu do okolí se starají dvě výkonné antény. Zkoušeli jsme vysílat ve druhém patře rodinného domku, abychom zjistili spolehlivý příjem i v přízemí (jedna až dvě čárky ukazatele intenzity signálu na smartphonu z pěti), do sklepa ale signál už nedosáhl.

Vložením karty SIM to začíná

Základem po vložení SIM karty je připojení napájecího adaptéru a vedle konektoru pro zasunutí nabíjecí kabelu router zapnete zapínacím/vypínacím tlačítkem. Router o sobě dá vědět na horním panelu modrým svitem ikony, informují o zapnutí.

Pak si musíte nainstalovat aplikaci Tether, které je dobře známá každému uživateli routerů TP-Link, k dispozici ji máte jak pro Android, tak i pro iOS. Po spuštění této aplikace se vám objeví název routeru a pokud jej ještě nemáte zaveden, pak se automaticky spustí průvodce, který vás provede instalací, vedoucí k jeho spolehlivému zprovoznění. Ten pak můžete připojit k počítači přes jeden ze čtyř LAN portů na zadním panelu routeru nebo přes Wi-Fi, když název Wi-Fi najdete na spodním víku routeru. Zde je uveden název (SSID) sítě a její heslo pro zpřístupnění.

Pak si na svém telefonu necháte zobrazit sítě, jež jsou k dispozici – a vy si vyberete tu, jejíž název jste našli na štítku a zadáním hesla se zprovozní komunikace mezi routerem a zařízením (telefonem).

Na internet!

Pak následuje druhý krok. Většina SIM karet je zablokovaných heslem, ale k provozování internetového připojení potřebujete zadat routeru informaci o tom, že při jeho zapnutí nebude vyžadováno zadání PIN pro SIM kartu. K tomu musíte ve webovém prohlížeči zadat známou adresu 192.168.1.1, pak zadáte heslo (z výroby není heslo zadáno, při prvním připojení jej ale zadat musíte, jinak přístup k nastavením routeru není možný – vyhněte se ale, prosíme, zadání hesla typu „admin“, které se sice dobře pamatuje, ale pokud „někdo zvenčí“ bude chtít napadnout vaše připojení, je tohle nejsnazší cesta, jak mu to umožnit, takže čím delší heslo, tím lépe, někam si ho zapište, abyste jej nezapomněli, i když můžete router kdykoli uvést do stavu, v jakém jste ho koupili – a tak zadat nové heslo). Pak si v nabídce vyberete možnost rozšířených nastavení, Advanced a zde SIM karta. Pak zadáte PIN vaší datové SIM karty, vložené v routeru, a přepnete posuvné tlačítko do polohy Nevyžadovat PIN při zapnutí přístroje.

Pak vám vřele doporučujeme nechat provést Quick Setup, kde nastavíte časové pásmo a tím pádem i výkon vysílací jednotky, odpovídající místním normám, a dozvíte se i to, co už možné dávno víte, totiž název obou sítí Wi-Fi (je tu 2,4GHz a 5GHz) a přístupové heslo. To je v nastavení pro obě sítě stejné, ale můžete si ho kdykoli poté upravit.

No a pak už vše jede tak, jak jste zvyklí.

Chválíme obslužný software

V routeru přes webových prohlížeč můžete pak provádět všechna nastavení routeru, včetně rodičovské ochrany, vytvoření sítě pro návštěvníky, kterým nebudou nabízeny prvky vaší domácí sítě (krátce řečeno neuvidí vaše zařízení, včetně NAS, připojená k routeru), a tak podobně.

Ovšem ten, kdo si zvykl na moderní dobu mobilních telefonů a dotykových obrazovek, zcela jistě si nechá nainstalovat aplikaci Tether, kterou jsme už zmínili – a zde naprosto perfektně vidí vždy vše, co dělá. Takže po čase i úplný laik dokáže dostat z routeru vše, co potřebuje, a rovněž nastavit ty důležité věci kolem sítí Wi-Fi – a zcela intuitivně. Tady zaslouží TP-Link pochvalu, protože Tether je dobře navržená aplikaci s maximální přehledností a výkonem.

Víc není třeba dodávat. Vše, co čekáte od routeru, vám tento model splní. Měřili jsme rychlost připojení přes datovou kartu Vodafone. V místě příjmu jsme naměřili ping, tedy rychlost odezvy, typicky kolem 20 ms, rychlost na příjmu byla mírně přes 28 Mb/s a odchozí rychlost se pak pohybovala kolem 12 Mb/s v pásmu 5 GHz a 8 a 12 MB/s v pásmu 2,4 GHz. To prosím berte jen ale jako námi zjištěné parametry v místě příjmu v určitý čas a v podmínkách, které se mohou často měnit. Stačí, aby se na vykrývací vysílač operátora pověsilo několik dalších uživatelů, a tyto parametry mohou být zase zcela jiné. Pro nás z toho ale plyne, že je lépe využívat síť v pásmu 5 GHz, která je volnější, je v ní více volných komunikačních datových kanálů a není tolik rušená, jako síť v pásmu 2,4 GHz.

To je vše, co se dá změřit. Co se týče routeru samotného, chválíme jeho designové provedení s indikátory na vrchním panelu, které jsou velmi dobře čitelné a informují o zapnutí, připojení k internetu, pokud je k dispozici 4G, pak informují o tomto stavu, je tu ukazatel zapnutého Wi-Fi a konečně nejvíce vpravo pak ukazatel síly přijímaného signálu mobilního operátora. Víc ani vlastně nepotřebujete.

Router hodnotíme jako velmi dobré zařízení a doporučujeme jej do míst, kde není k dispozici klasický internet ani Wi-Fi, ale je zde dostupný datový signál operátorů. Takže třeba typicky na školení na horské chatě, kde se připojíte před datovou SIM kartu a vytvoříte si několik kanálů Wi-Fi, tuším do 36, pro připojení mobilů nebo jiných zařízení. K tomu můžete využít i připojení pomocí ethernetového kabelu.

A co třeba takhle dovolená? Super věc. Vzpomínám si, jak znuděné dorostenky trávily v Turecku na pohovkách hotelu v recepci (kde byl signál Wi-Fi) a dopisovaly si se s svými vrstevníky či vrstevnicemi. A protože jsem potřeboval tu a tam něco důležitého poslat (já vím, že na dovolené se má odpočívat, ale z něčeho být živi musíte), měl jsem smůlu, všech 26 kanálů v pásmu Wi-Fi bylo trvale obsazeno. Takže dnes to můžete řešit jinak. Díky tomu, že (konečně) existuje „slušnější“ roaming na data, který nestojí tisíce, se můžete připojit k internetu pomocí datové SIM karty a tohoto modemu. Ten vám vytvoří v pokoji a přilehlém okolí (neříkejte nikomu SSID vaší sítě a její heslo!) a vy si můžete vyřídit to, co potřebujete. I když existují i miniaturní routery, ne větší, než je powerbanka (i ty TP-Link dodává), tohle není špatné řešení, protože tento router se vám do kufru spolehlivě vejde.

Zhodnocení: Spolehlivý, elegantní a výkonný dvoupásmový router s teoretickou rychlostí komunikace ve dvou pásmech 2,4 a 5,0 GHz a s rychlostí výměny dat až 1350 Mb/s (myšleno mezi routerem a připojenými zařízeními přes Wi-Fi), spolehlivě nastavitelný aplikací Tether (nebo přes webové rozhraní), s dostatečným výkonem obou antén. Takže, věc, na kterou se můžete spolehnout. To je TP-Link Archer MR400/AC1350 Wireless).

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme