Přejít k hlavnímu obsahu

Wi-Fi pasti

redakce 14.08.2012
info ikonka
Zdroj:

Bezplatný bezdrátový přístup k internetu je k dispozici v hotelech, na letištích i v celé řadě restaurací a jeví se jako skvělá alternativa ke 3G. Tato místa jsou však zároveň prošpikována řadou hrozeb. Podívejme se, jak se chránit při připojení přes Wi-Fi hotspot.

SMS patří minulosti. Dnes frčí služby jako WhatsApp Messenger, jejichž prostřednictvím můžete kromě textu posílat i fotografie či videa. Stačí být připojen k internetu, třeba prostřednictvím Wi-Fi. Zde je však jádro pudla, neboť WhatsApp posílá zprávy v nešifrované formě. Poměrně snadno je tak může odchytit někdo nepovolaný, kdo je připojen ke stejnému hotspotu. Veřejné nezabezpečené přístupové body jsou tak vděčným cílem zlodějů dat. Podle údajů organizace Wireless Broadband Alliance je na světě asi 1,3 milionu hotspotů a již v roce 2015 má toto číslo narůst na 5,8 milionu. Důvodem tak překotného růstu jsou smartphony a tablety, jejichž prostřednictvím uživatelé s radostí přistupují k internetu.

 

Datové tarify jou však stále pro mnohé relativně drahé, navíc po dosažení omezeného limitu FUP klesne rychlost připojení na úroveň přežraného slimáka. A to ani nezmiňujeme zahraničí a datový roaming, který nejednomu uživateli přivodil po návratu z dovolené málem infarkt, když mu přišlo vyúčtování za datové služby a on musel za nevinné surfování u moře zaplatit několik tisíc korun. U veřejných hotspotů je však třeba být obezřetný. Nabourání cizí komunikace a krádež osobních dat zde není výsadou hackerských guru, naopak, se správnými nástroji jde až o děsivě snadnou záležitost. V tomto článku si povíme něco o tom, jak takový hacking funguje, a ukážeme si několik bezpečnostních tipů.

 

Celý článek si budete moci přečíst v papírovém nebo elektronickém vydání CHIPu 09/2012.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme