Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 10 21H2: konečně pořádná okna?

Jiří Palyza 07.10.2021

Z Windows a jejich aktualizací je mnoho uživatelů občas na nervy. Máme ale dobrou zprávu: ačkoliv se Microsoft v budoucnu zaměří na Windows 11, desítky budou stále podporovány, a to až do října 2025.

Brzy bude uvolněna nová verze Windows 10 21H2 s velmi dobře zvládnutelnými inovacemi. K systému Windows 10 se vztahuje několik kritických bodů. Jednou z věcí, na kterou si mnoho uživatelů neustále stěžuje, je stres při aktualizacích. Právě to by se ale mělo významně omezit, protože Microsoft se soustředí na Windows 11. Nový operační systém dostane většinu nových funkcí, zatímco Windows 10 by měly být v klidu.

Windows 10 budou podporovány až do října 2025 a v měsíčních záplatách budou vždy vybaveny aktualizacemi zabezpečení a opravami chyb. Velké novinky se ale pravděpodobně vynechají a v desítkách se zřejmě objeví jen několik nových funkcí z Windows 11.

Díky tomu se dost možná Windows 10 stanou tím, co si mnoho uživatelů už dlouho přálo. Konečně méně stresu z aktualizací, žádné neustálé zhoršování, ale jednoduše okna, která jsou udržována a neustále se něco nekazí. Pokud si přejete právě takový systém, vydržte u Windows 10 a nepřecházejte na jedenáctky.

Další verze systému Windows 10 21H2 je také už připravena. Sestava 19044.1237 je už distribuována v programu Windows Insider v kanálu Release Preview. To znamená, že je přinejmenším kandidátem na vydání. Finální verze je tedy už za rohem.

Windows 10 21H2 v předstihu

win11ready

Windows 11 jsou už k dispozici, ale uživatelé mohou zůstat u stávajících Windows 10. | Zdroj: Windows 10

Díky programu Windows Insider můžete vývoj systému Windows 10 a samozřejmě i Windows 11 sledovat zblízka. Pokud se objeví něco nového, je to po interních testech v Microsoftu nejprve distribuováno uživatelům programu Insider. Chcete-li se stát členem programu Windows Insider, musíte se zaregistrovat pomocí účtu Microsoft. Pak můžete bezplatně testovat aktualizace, které jsou v programu Insider uvolňovány.

Co je důležité: pokud zůstanete u sestav z programu Release Preview, je i riziko zvládnutelné. Přesto je vhodné si předem udělat kompletní zálohu systému, pokud by se něco pokazilo a vy byste se potřebovali rychle vrátit k fungujícímu systému.

Aktualizace Insider kanálu se aktivují v Nastavení v části »Aktualizace a zabezpečení«. Na levém postranním panelu dole najdete položku nabídky »Program Windows Insider«. Jako členové programu Insider musíte společnosti Microsoft poskytnout veškerá telemetrická data. V nastavení programu Insider zadejte svůj účet Microsoft a vyberte příslušný kanál. Chcete-li se podívat na systém Windows 10 21H2, vyberte kanál "Release Preview Channel".

Pokud se vám nabídne systém Windows 11, vyberte možnost Zůstat u systému Windows 10. Windows 10 21H2 si můžete stáhnout také jako soubor ISO.

Novinky Windows 10 21H2

windowsupdate

Jako členové programu Insider nemusíte čekat na uvolnění nových verzí Windows. Byť s mírným rizikem si je můžete stáhnout a instalovat v předstihu. | Zdroj: Windows 10

Předtím, než Microsoft překvapil s Windows 11, očekávalo se, že Windows 10 21H2 budou velkou vizuální aktualizací. To se ale změnilo a Windows 10 zůstanou ve své stávající podobě. Microsoft uvádí pro nadcházející aktualizaci pouze menší novinky:

WPA3: šifrování pro sítě Wi-Fi je doplněno o WPA3 H2E. Tato zkratka znamená hash-to-element a je nezbytná pro nadcházející sítě 6 GHz s Wi-Fi 6E.

Windows Hello: pro používání funkce Windows Hello ve firmách je nyní k dispozici jednodušší způsob, jak biometrické ověřování rychleji zprovoznit ve větším množství systémů.

Podpora GPU: díky nové podpoře GPU výpočtů budou moci uživatelé Windows Subsystému pro Linux používat NVIDIA CUDA a DirectML k vývoji strojového učení a umělé inteligence. Tato funkce umožňuje uživatelům Windows využívat jejich grafickou kartu k urychlení matematicky náročných úloh a využívá její paralelní zpracování k dokončení požadovaných výpočtů v mnoha případech rychleji, než při využití pouze CPU.

Opravy chyb: součástí aktualizace budou i bezpečnostní záplaty a opravy chyb.

Systém Windows bez stresu

Pokud jste s Windows 10 spokojeni a chcete méně stresu z aktualizací a novinek, zůstaňte u nich. Dejte od systému Windows 11 ruce pryč a nadále se spoléhejte na Windows 10. Systém Windows 10 bude podporován do října 2025.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud