Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 10 update

Martin Kučera 17.01.2019

Pokud se při aktualizaci Windows 10 setkáte s potížemi, můžete sáhnout po oficiální kumulativní záplatě, která obsahuje nejnovější updaty i záplaty z nedávného období. ("Update - Chip 02/2019.")

Hledáte způsob jak vyřešit problémy při on-line aktualizaci Windows 10? Můžete sáhnout po kumulativním updatu.

Namísto toho, aby se proces aktualizace operačního systému zjednodušoval, dochází k novým nepředvídatelným problémům. Aktualizační plán je půlroční, což znamená, že například loni na jaře byla vydána velká aktualizace 1803 a na podzim 1809. Mezitím samozřejmě dochází k dílčím opravám a vylepšením. V ideálním případě by u počítačů připojených k internetu mělo docházet k aktualizacím automaticky bez účasti uživatele a zcela nenápadně na pozadí. Bohužel velké půlroční aktualizace jsou vedeny formou úplné reinstalace systému, kdy je nový systém nainstalován a následně do něj přeneseny aplikace včetně jejich nastavení. Je to celé velmi náročné a pokud uživatelé mají nainstalovány další programy a hry, tak se to téměř nikdy neobejde bez komplikací a zdlouhavého uvedení počítače do původního stavu. A to už nemluvě o tom, že při samotné aktualizaci může dojít ke komplikacím, které průvodce vyhodnotí jako kritický a aktualizace zakáže. Bohužel ukazuje se, že beta testování není dokonalé a Microsoft to řeší opravou zpětně a zastavením distribuce aktualizace. V praxi to může znamenat i sáhodlouhý návrat k původní verzi systému s nejistým výsledkem a mnohdy i ohrožení dat. Tento neuspokojivý stav bude muset Microsoft brzy vyřešit, protože s každou aktualizací dochází zejména u komerčních počítačů k vícenákladům s jejich správou.

  • Jazyk: česky
  • Windows 10 (32/64 bit)

Největší potíže přinesla aktualizace 1809 a ani největší optimisté neradí přechod na tuto verzi vynucovat pomocí nástroje Media Creative Tools nebo staženého instalačního ISO obrazu. Uživatelé systému 1803 mohou aktualizovat v rámci této verze pomocí kumulativních updatů a to zejména když mají potíže s on-line aktualizacemi nebo je mají odstavené z důvody obavy vidiny nefunkčního počítače updatem na 1809.

Nejprve zkontrolujte stav vaší aktualizace přes tlačítko »Start | Nastavení | Aktualizace a zabezpečení«, zda je na vašem počítači nový datum kontroly aktualizace. Případně jej vyžádejte tlačítkem »Vyhledat aktualizace«. Pokud tato akce skončí hláškou o nedostupnosti služby nebo nemožnosti aktualizace, případně s chybou, můžete zkusit aktualizaci off-line pomocí kumulativní záplaty.

Připraveny jsou kumulativní updaty pro Windows 10 1803 a Windows 10 1809 a to vždy pro 32bitové a 64bitové verze. Soubory jsou multijazykové a lze je tedy použít pro všechny jazykové mutace. Upozorňujeme, že díky výrobním lhůtám časopisu Chip mohou být informace a instalační soubory i měsíc zastaralé. Při instalaci dochází k ověřování komponent a případnému stahování dalších dat z internetu. Můžete být bez obav, instalace se spustí pouze v případě, že je pro váš systém vhodná. Pro Windows 1803 jsme zařadili nejnovější kumulativní update KB4483234 a pro systémy 1809 kumulativní update KB4483235.

Připraven je i nástroj MediaCreationTool1809, který vytvoří nejnovější instalační build Windows 10 nebo jeho pomocí můžete aktualizovat Windows na nejnovější verzi. Průvodce vás vyzve, abyste rozhodli, zda chcete systém zcela přeinstalovat nebo zachovat data a aplikace nebo vytvořit ISO nebo bootovatelný instalační USB flash disk. Pokud tento nástroj použijete na přeinstalaci počítače se zachování nainstalovaných programů a dat, určitě doporučujeme předem zálohu dat nebo celého systému na externí USB disk. Minimálně pomocí integrované zálohovací služby z Windows 10, kterou najdete v nabídce »Start | Nastavení | Zálohování«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 02/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme