Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11 22H2: první velká aktualizace systému Windows 11 je konečně dobrá

Jiří Palyza 14.09.2022

Bude to už brzy: uživatelé Windows 11 se dočkají vylepšení svého systému. Uvolnění servisního balíčku se očekává příští týden, 20. září.

Kapitoly článku

S ohledem na úsilí, které Microsoft věnuje systému Windows 11, se mu prozatím nepodařilo prorazit podle očekávání. Nyní se ale chystá první velká aktualizace, která se dá považovat za servisní balíček. Microsoft přináší v nové verzi Windows 11 22H2 vylepšení v mnoha oblastech. K přechodu na nový systém by to mělo přesvědčit více uživatelů.

Zatím to nebylo potvrzeno oficiálně, ale finální uvolnění nové verze je údajně plánováno na 20. září. Pro zájemce je už nějakou dobu k dispozici v sestavě Release Candidate, kterou je možné stáhnout v programu Insider, kanálu Release Preview.

V součásné fázi jsou už obsaženy všechny nové funkce, takže nový systém Windows 11 se nachází ve stavu "feature complete". Co tedy první servisní balíček Windows 11 přináší?

Jak si vyzkoušet nová Windows 11 v předstihu

Vývoj Windows 11 22H2 není žádným tajemstvím. Členové programu Windows Insider si je mohou vyzkoušet už déle. Pokud si chcete verzi 22H2 otestovat v předstihu pár dnů před jejím uvolněním, stačí se registrovat v programu Windows Insider a přihlásit se. Jde to snadno v nastavení Windows v části Windows Update (Aktualizace a zabezpečení).

Na výběr jsou tři kanály. V části Dev Channel získáte nejnovější kousky, ale možná i funkce, které se do Windows 11 nakonec ani nedostanou. Lepší volbou je kanál beta. Zde jste trochu pozadu, ale sestavy Windows jsou spolehlivější. Ti, kdo si cení stabilní systém a chtějí novou verzi ještě před velkým náporem po jejím uvolnění, udělají nejlépe, pokud si zvolí režim Release Preview.

Novinky v prvním servisním balíčku Windows 11

taskman

Windows 11 22H2 obsahují přepracovaný Správce úloh s tmavým režimem. Nabídne také režim efektivity, kterým lze programům přidělit nižší prioritu, a tím přibrzdit jejich nároky na systémové prostředky. | Zdroj: Microsoft

Seznam nových funkcí Windows 11 22H2 je kompletní. Momentálně se už pouze opravují poslední chyby a mění se drobné detaily. Nejzajímavější novinky Windows 11 jsou následující:

Nabídka Start: nabídka pod tlačítkem Start pravděpodobně nebude nijak zásadně aktualizována, ale podle potřeby bude možné zobrazit více nebo méně doporučeného obsahu. Kromě toho bude opět možné uspořádat programy a aplikace pomocí složek.

Hlavní panel: ani Hlavní panel, který byl u systému Windows 11 předmětem velké kritiky, se nijak zásadně nezměnil. Jsou zde ale drobná vylepšení a kosmetické úpravy. Znovu je k dispozici funkce přetahování souborů a programy lze opět připínat.

Bluetooth: praktická nastavení sítě Wi-Fi budou přístupná prostřednictvím rychlého nastavení. Pro Bluetooth tuto možnost Microsoft prozatím nenabízel. To se nyní změnilo. Pomocí ikony Bluetooth v rychlém nastavení můžete také spárovat zařízení nebo bezdrátové připojení ukončit. Noření do struktury nabídek už není nutné.

Karty v Průzkumníku: nikdo to nečekal, ale Microsoft skutečně spouští karty v Průzkumníku souborů. V jednom okně Průzkumníka tak budete moci otevřít několik složek na různých kartách, podobně jako v případě stránek na kartách v internetovém prohlížeči.

Průzkumník: "Rychlý přístup" v Průzkumníku souborů je přejmenován na "Start" a získává vlastní oblast s "Oblíbenými položkami". Můžete si tam připnout soubory, které jsou pro vás důležité. Malou vychytávkou bude zobrazování miniatur náhledů obsahu souborů. Služba OneDrive je zobrazena výrazněji, malé tlačítko poskytuje další informace o cloudovém úložišti.

Uspořádání oken: rozložení Snap lze nyní aktivovat jednoduchým přetažením oken do horní části obrazovky.

Správce úloh: Windows 11 22H2 konečně obsahují Správce úloh, který má modernizovaný design. K dispozici je také postranní panel s hamburger menu a podporuje také tmavý režim. Programy, které spotřebovávají příliš mnoho prostředků, lze přibrzdit pomocí kontextové nabídky v režimu efektivity. Lze jim přidělit nižší prioritu.

Nové vysouvací nabídky: při stisku tlačítek hlasitosti nebo jasu obrazovky jsou nyní k dispozici efektnější výsuvné nabídky. Pokud jste si je chtěli dopřát už dříve, museli jste upgradovat možnosti Windows pomocí dalších programů.

Zamykací obrazovka: Windows 11 22H2 mají aktualizovanou zamykací obrazovku. Bude na ní možné i nadále ovládat spuštěné přehrávání hudby.

Výkon: Windows 11 22H2 by měly přinést zvýšení výkonu.

Podpora AirPods: Windows by si měly lépe poradit s True Wireless sluchátky od Apple.

Nastavení: na různých místech jsou vylepšené možnosti nastavení, nebo je jich k dispozici více. Týká se to například položek "Zobrazení", "Zvuk", "Bluetooth", "Účet Microsoft" nebo "Síť".

Uvolnění Windows 11 22H2

windows1122h2-2

Microsoft novou verzi vylepšil i tím, že zeštíhlil změnu kombinací [Alt]+[Tab]. Uživatelé se také mohou těšit na dlouho očekávané karty v Průzkumníku souborů. | Zdroj: Microsoft

Při vývoji softwaru je celkem běžné, že se v určitém okamžiku stanoví termín pro ukončení vývoje nových funkcí. Jde o stav nazývaný "Feature complete". Poté se většinou pouze opravují chyby a hodně času se věnuje testování.

Systém Windows 11 22H2 je už k dispozici v kanálu Release Preview, a v této podobě už bude vysoce pravděpodobně v příštím týdnu uvolněn pro všechny uživatele.

Samotný Microsoft se k termínu zatím oficiálně nevyjádřil, takže lze jen spekulovat. Podle uniklých informací byl pro uvolnění Windows 11 22H2 vybrán termín 20. září 2022. Tak by se dodržel roční rytmus.

Ač to tak Microsoft nenazývá, v podstatě jde o servisní balíček pro Windows 11

Windows 11 22H2 jsou vlastně prvním servisním balíčkem pro nová Windows, i když by to tak Microsoft nikdy nenazval. Aktualizace odstraňuje mnohé z dětských nemocí Windows 11. Uživatele, kteří by jinak nenašli žádný důvod přejít na novou verzi, určitě potěší oznámené vylepšení výkonu. Jsme zvědaví, jak to bude ve finální verzi vypadat.

S instalací nového systému není nutné spěchat. Přestože je verze "Release Preview" relativně bezpečná, lepší strategií je počkat si na podzimní finální verzi. Ta by mohla být i dobrou příležitostí pro zatím nerozhodné uživatele, kteří stále přechod na novou verzi odkládají.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud