Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11: termín uvolnění už je známý – bude to začátkem října

Jiří Palyza 02.09.2021

Systém Windows 10 má oficiálně nástupce. Microsoft skutečně uvádí na trh Windows 11 a nový operační systém spoustu věcí mění: například vzhled, ale také se zvyšují systémové nároky. Harmonogram uvolňování je nakonec rychlejší, než se původně očekávalo.

Už dlouho bylo jasné, že na podzim 2021 má dojít k zásadní aktualizaci designu systému Windows 10. Pak ale Microsoft vytáhl z klobouku Windows 11. První uživatelé programu Windows Insider už několik týdnů dostávají nová sestavení systému Windows 11 a nyní bylo stanoveno už i datum vydání: Microsoft oficiálně oznámil, že systém Windows 11 bude distribuován od 5. října 2021. Píše o tom na svém blogu Blogs.windows.com v příspěvku "Windows 11 available on October 5".

Upozornění pro všechny uživatele, kteří chtějí na nový systém přejít: Windows 11 znatelně zvyšuje hardwarové nároky. To, zda je váš systém kompatibilní, lze zkontrolovat pomocí nástrojů PC Health Check, nebo WhyNotWin11. Pokud byste aktualizovali z Windows 10 Home, získáte Windows 11 Home, z Windows 10 Pro přejdete na Windows 11 Pro. 

Pokud by váš stávající systém nevyhovoval nárokům Windows 11, i tak je možné je instalovat. Jen to nepůjde prostřednictvím služby aktualizace, bude potřeba to udělat pomocí ISO. V tomto případě ale nebudou k dispozici pravidelné aktualizace, ani bezpečnostní záplaty. Podrobně jsme to rozebírali v příspěvku Microsoft mlží: velké nejasnosti ohledně hardwarových požadavků Windows 11.

Dědictví systému Windows 10X: plovoucí nabídka Start

w1

Microsoft do Windows 11 začlenil prvky z Windows 10X a v tmavém režimu to vypadá opravdu dobře. | Zdroj: Windows 11

U Windows 11 je jasně vidět, že Microsoft používá mnoho prvků, které byly ve skutečnosti plánovány pro Windows 10X. Projekt, který byl mezitím ukončen, nebyl marný a stal se zdrojem nápadů pro nástupce Windows 10. Nabídku Start lze volitelně umístit doprostřed, zobrazuje se kousek nad Hlavním panelem a obsahuje novou strukturu.

Na první pohled zmizely živé dlaždice, místo toho se v horní části zobrazují připnuté programy včetně nedávno použitých souborů a také ovládací prvky pro vypnutí systému. Mimochodem, do designu byly také implementovány zaoblené rohy. Zobrazují se v nabídce Start a také v kontextových nabídkách.

Přepracovaný design systému Windows má uživatelům zvýšit produktivitu a zrychlit jejich spolupráci. Microsoft si dává záležet na tom, aby už použité koncepty Windows nevyhazoval z okna. Vše by mělo být rychlejší a jednodušší, ale přitom známé. Na první pohled Windows 11 reagují rychleji a běží plynuleji než Windows 10.

Nabídka Start se dá přesunout i doleva

w2

Klasické uspořádání tlačítka Start a ikon vlevo zůstalo zachováno. | Zdroj: Windows 11

Samozřejmě stále existují světlé a tmavé režimy, ale systém Windows 11 dostal nové výchozí tapety bez loga Windows. Hlavní panel hraje stále stejnou roli jako dříve, ale vypadá výrazně jinak – má vycentrované ikony a nové tlačítko Windows. Někteří se posmívají, že si Microsoft opět vzal příklad z macOS.

Umístění tlačítka Start a ikon uprostřed Hlavního panelu je pouze jednou z možností, pokud chcete, můžete si také nechat vše zarovnat vlevo jako obvykle. Ať už ikony na Hlavním panelu přesunete kamkoli, Microsoft tam umístil několik novinek. Předinstalován ve Windows 11 bude odvážně MS Teams.

Vracejí se widgety

w3

Ve Windows 11 by měly být na ploše zpět Widgety. | Zdroj: Windows 11

V nástupci systému Windows 10 Microsoft vlastně také obnovuje jeden starý koncept. Vrací se tzv. widgety. V historii systému Windows se objevily už v systému Vista a ve Windows 11 nabírají druhý dech. Myšlenkou je rychlý přístup k informacím – aby uživatelé získali rychlý přehled o aktuálním dění, dnes často sahají po mobilním telefonu. V budoucnu by Windows měly informovat stejně rychle. Widgety jsou malé zdroje informací, které zobrazují počasí, zprávy nebo ceny akcií. K tomuto účelu je využita přibližně třetina obrazovky na jejím levém okraji.

To ale není vše, Microsoft otevírá widgety pro vývojáře, takže je může nabídnout každý program. Je možné zobrazení přes celou obrazovku a uživatelé si samozřejmě mohou nastavit, které widgety se mají zobrazovat, v jaké velikosti a která témata zpráv mají být preferována.

Nový nátěr a vyšší produktivita

w4

Také design Nastavení je ve Windows 11 jiný. | Zdroj: Windows 11

Systém Windows 11 také řeší věčný problém s vyhledáváním. To můžete snadno spustit z Hlavního panelu pomocí ikony lupy. Kromě vyhledávaných výrazů je k dispozici také uspořádání nejoblíbenějších programů a posledních vyhledávaných výrazů, a malý seznam s rychlými vyhledávacími výrazy. Nad ním můžete opět klepnout na počasí nebo zprávy. Obecně lze říci, že systém Windows 11 dostal "nový nátěr", takže nastavení jsou přehlednější a vybavena barevnými ikonami.

Systém Windows 11 také zvyšuje produktivitu: Windows 11 si pamatuje uspořádání oken (Snap Groups), a to i když používáte externí monitor, a konečně vybavuje virtuální plochy jejich vlastními tapetami. Společně se Snap Layouts a vertikálním uspořádáním karet v prohlížeči Edge má Microsoft v ruce několik zajímavých inovací.

Nové detaily v ovládání

w5

Okna se na Ploše lépe uspořádávají. | Zdroj: Windows 11

Na různých místech Microsoft do Windows 11 zařazuje také drobné novinky, které mají zjednodušit ovládání. Například ovládání oken neumožňuje pouze maximalizaci oken, ale můžete je také přesunout do rohů plochy nebo je uspořádat vedle sebe (Snap Layouts). Nabídka spouštění (Start menu) byla přepracována a systém Windows 11 se ohlašuje při bootování novým zvukem. Nabídka pro pokročilé uživatele (Poweruser Menu), kterou lze otevřít kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start nebo pomocí kombinace kláves [Windows] + [X], byla zeštíhlena a je nyní mnohem stručnější.

Nový Microsoft Store s klasickými programy a aplikacemi pro Android

w6

Na platformě Microsoft Store se objevují aplikace pro Android. | Zdroj: Windows 11

Microsoft Store je problémové dítě. Doposud přitahoval pozornost chybami a malwarem. Microsoft proto nabídku zcela přepracoval. Má fungovat rychleji a obsahovat více programů. Microsoft také otevírá obchod pro programy Win32 a integruje aplikace pro Android. Ty mají být začleněny prostřednictvím spolupráce s nabídkou aplikací společnosti Amazon.

Aby se v obchodě objevilo více zajímavého softwaru, Microsoft se domluvil s partnery. V budoucnu bude prostřednictvím Microsoft Store k dispozici služba Adobe Creative Cloud. Tam se můžete k odběru přímo přihlásit. Také streamovací služby si lze předplatit přímo v obchodu, navíc je k dispozici praktický přehled filmů a seriálů, které pak bude možné ve Windows streamovat.

Windows 11 a gaming

w7

Hry by se měly načítat rychleji a vypadat lépe. | Zdroj: Windows 11

"Systém Windows 11 byl vytvořen pro hráče," tvrdí Microsoft. Proto se objevily některé inovace, díky nimž jsou hry přitažlivější a rychlejší. Například Auto HDR je funkce, kterou už známe z konzole Xbox a která automaticky přidává HDR efekty. Hry se mohou načítat rychleji prostřednictvím rozhraní Direct Storage API – práce se přenechává grafické kartě.

Microsoft také chce celkově vylepšit nabídku her ve Windows 11. Za tímto účelem je součástí Xboxová aplikace pro předplatné s názvem Xbox Game Pass.

Nová instalace

w8

Proces instalace byl zjednodušen a přepracován. | Zdroj: Windows 11

Pokud se rozhodnete provést novou instalaci, zobrazí se vám zcela nové nastavení. To je také vývoj, který byl už součástí systému Windows 10X. Cílem je zeštíhlená instalace, která má být rychlejší a jednodušší. Nové nastavení instalace se použije i při aktualizaci z Windows 10 na Windows 11. Vše je nyní o něco elegantnější, například pro čekací dobu jsou k dispozici dynamické obrázky na pozadí, nastavení je vybaveno efektními ikonami a jednoduchými tlačítky pro různé volby.

Na samém začátku jsou na stránce dotazy na nastavení ochrany osobních údajů. Stejně jako dříve je vše předem zapnuto. Pokud uživatelé chtějí sledování nebo diagnostické údaje omezit, musí to změnit sami.

Kdy budou Windows 11 k dispozici?

w9

Velký jízdní řád pro Windows je už nastaven. | Zdroj: Windows 11

Kromě nových funkcí je samozřejmě zajímavá otázka: "Kdy budou Windows 11 vydána?" Dobrá zpráva pro fanoušky operačního systému Microsoftu je, že od června se už objevují předběžné sestavy Windows 11 ve vývojářském kanálu programu Insider. Samozřejmě jako vždy ne se všemi novinkami najednou, ale alespoň je možné je vyzkoušet.

Microsoft plánuje zahájit distribuci finální verze systému Windows 11 od 5. října 2021.

Tak tady máme Windows 11

Na Windows 11, které Microsoft dodává zasvěceným uživatelům od konce června a ve finální verzi vyjdou 5. října 2021, se těšíme. Hlavními novinkami jsou nový design, optimalizace rychlosti a vylepšení produktivity. A ano, pro uživatele Windows 10 bude aktualizace na Windows 11 zdarma, pokud bude vyhovovat hardware. Windows 11 už nejsou tak úsporná, jako Windows 10, a Microsoft jejich hardwarové požadavky přeci jen navýšil.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud