Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Windows Defender: integrovaná antivirová ochrana příliš zpomaluje systém

Pavel Trousil 12.11.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Antivirové programy jsou primárně určeny k ochraně uživatelů před hrozbami. Protože tyto programy jsou zanořeny hluboko v systému a jsou neustále aktivní, mají menší či větší vliv na rychlost počítače. Nedávný test firmy AV-Comparatives ukázal, že antivirová ochrana od Microsoftu výrazně zpomaluje systém Windows.

Kapitoly článku

Softwarová ochrana proti virům má samozřejmě především chránit a do Windows vestavěný nástroj Defender od Microsoftu to dělá až překvapivě dobře. Bezpečnostní experti ze společnosti AV-Comparatives však v pravidelných intervalech provádějí také takzvaný test dopadu na výkon antivirových skenerů (Performance test). A tyto výsledky jsou rovněž zahrnuty do celkového testu virových skenerů.

Analyzuje se vliv antivirového softwaru na výkon systému. Programy jsou testovány na systému Windows 10 (64bitový, Intel Core i7, 8 GB RAM, SSD). Následující akce jsou nejprve prováděny v systému bez aktivovaného antivirového skeneru a poté s nainstalovanou antivirovou ochranou:

  • Kopírování souborů
  • Archivace a obnovení
  • Instalace a odinstalace programů
  • Spouštění programů
  • Stahování souborů
  • Prohlížení webových stránek
  • Srovnávací testy prováděné pomocí benchmarku PC Mark 10 Professional Testing Suite
     
Defender
Pokud si na počítač s Windows nenainstalujete jiný antivir, máte v něm automaticky Defender od Microsoftu. Ten ale počítač poměrně hodně zpomaluje .
Zdroj: Screenshot Microsoft Defender, redakce

Antivir od Microsoftu zpomaluje systém Windows

Antivirová ochrana Defender od Microsoftu, která je integrovaná do systému Windows, měla dlohou dobu pověst nástroje, který se drží na uzdě a systém příliš nezatěžuje. Nakonec kdo by to měl se systémem umět lépe, než samotný Microsoft. To však už delší dobu neplatí, jak jsme přesvědčili v našich testech. A společnost AV-Comparatives to opět potvrdila.

V žebříčku dopadu na výkon se Windows Defender umístil na předposledním místě. Defender je pomalý zejména při archivaci (ZIP) a obnově různých typů souborů a při instalaci programů. A antivorový skener od Microsoftu se na posledním místě umístil také v testu PC Mark 10. Celkově se Microsoft umístil na 14. místě z 15 testovaných antivirových skenerů. Zřetelně za ním zaostává pouze za nástrojem TotalDefense.
 

Defender
Skóre dopadu použití antivirových programů na výkon počítače podle AV-Comparatives.
Zdroj: Graf AV-Comparatives

Všechny antivirové program nějakým způsobem zpomalují systém, protože jsou neustále spuštěny a kontrolují vše, co se v počítači děje. Existuje však i bezpečnostní software, který zpomaluje práci mnohem méně než Defender.

Mohlo by vás zajímat

Nejméně zatěžuje systém program ESET Internet Security, následovaný Avira Prime. Jedná se však o placené produkty. Kdo hledá bezplatnou antivirovou ochranu, která je dobrá a navíc nespotřebovává moc zdrojů, najde ji u Avastu a AVG. Tyto dva antivirové skenery, které jsou v jádru totožné, se v žebříčku Performance test umístily na společném 5. místě.

Zdroj: AV-Comparatives


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud