Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows podobný nástroj nemají: program pro spolehlivé zálohování dat

Jiří Palyza 22.07.2021

V oblasti zálohovacích funkcí Windows 10 zaostávají. A zatím to nevypadá, že by to Windows 11 nějak zásadně posunuly. Možná jste se právě vrátili z dovolené a děláte pořádek v pořízených fotkách a videích. Dobrý zálohovací program po ruce by se zrovna hodil.

Funkce systému Windows 10 se stále opakovaně stávají obětí škrtů, což není vždy pochopitelné. Byl to také případ integrovaného nástroje pro zálohování, pomocí kterého bylo ještě před několika lety možné vytvářet kompletní obrazy systému. Vzhledem k tomu, že tento software už není z důvodu stáří vyvíjen a pro aktuální verze systému Windows 10 k dispozici (pochází ještě z dob systému Windows 7), nezbývá než sáhnout po externím nástroji pro zálohování. Pokud dojde k poruše PC nebo vás napadne ransomware, můžete si díky aktuální záloze ušetřit spoustu času a problémů.

Zálohovací program by měl fungovat spolehlivě a v ideálním případě by měl být také bezplatný. Z tohoto pohledu můžeme doporučit Macrium Reflect. V nové verzi 8 vývojáři přidali několik nových funkcí a osvěžili vzhled. Všechny změny jsou dokumentovány v seznamu změn, který je k dispozici na webových stránkách výrobce.

macriumreflect-logo

Macrium Reflect Free 8

CHIP hodnotí Dobrý

Zálohovací software „Macrium Reflect“ vytváří kopie pevného disku 1:1.

macrium.com/reflectfree

 

Macrium Reflect Free: slušná podpora hardwaru

macriumreflect1

Přehledný: Macrium Reflect zobrazí všechna rozpoznaná datová úložiště v jasném přehledu. | Zdroj: Macrium Reflect

Macrium Reflect může zálohovat starší počítače se systémem BIOS i moderní systémy s UEFI. Program se ovládá výhradně prostřednictvím grafického rozhraní, na úvodní obrazovce zobrazí všechna připojená zařízení pro ukládání dat, která jsou k dispozici. Například vestavěná SSD a externí pevné disky.

Tip: nejjednodušším způsobem, jak bezpečně ukládat vytvořené obrazy interních disků pro zálohy, je na externí pevný disk připojený přes USB.

Kompletní záloha systému

macriumreflect2

Plná záloha: bezplatná verze programu Macrium Reflect umí provádět pouze kompletní nebo rozdílové zálohy. | Zdroj: Macrium Reflect

Bezplatná verze programu Macrium Reflect nenabízí komplexní balíček, protože neumí zálohovat konkrétní soubory a složky. Pro zálohování jednotlivých souborů potřebujete jiný nástroj. Macrium Reflect Free však dokáže velmi snadno a rychle vytvořit kompletní zálohu oddílů nebo celého systému. K tomu můžete použít funkce »Clone this disk...« nebo »Image this disk«. První funkce zkopíruje například váš SSD disk na připojený pevný disk USB, druhá funkce vytvoří image datového nosiče.

Vytvoření zálohovacího plánu

macriumreflect3

Vestavěné plány: předem definované rozvrhy zálohování uživatelům pomáhají s tvorbou záloh. | Zdroj: Macrium Reflect

Ale i v bezplatné verzi nabízí Macrium Reflect zajímavé funkce. Například jsou zálohy automaticky prověřovány, takže v případech potřeby jejich obnovení nemáte vadné zdroje. Kromě toho lze zálohy komprimovat a plánováním automatizovat. Nefungují ale všechny předem připravené plány zálohování, protože free verze neobsahuje inkrementální zálohování. Také ochrana heslem je k dispozici pouze pro platící zákazníky.

POŘIĎTE SI NÁSTROJ PRO ZÁLOHOVÁNÍ

Zálohy je dobré si pořídit a pravidelně udržovat. Microsoft už do podpory a vývoje vlastního programu pro vytváření záloh a obrazů disků neinvestuje, takže jsme odkázáni na nástroje třetích stran. Macrium Reflect je vhodnou bezplatnou alternativou, nabízející všechny základní funkce pro pořízení úplných záloh.

Pokud by vám Macrium Reflect z jakéhokoliv důvodu nevyhovoval, dalšími vhodnými zálohovacími nástroji by také mohly být Aomei Backupper nebo Personal Backup.

aomeibackupper-logo

Aomei Backupper 6.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí bezplatného programu Aomei Backupper můžete snadno a rychle vytvářet zálohy svých dat.

ubackup.com
personalbackup-logo

Personal Backup 6.2

CHIP hodnotí Dobrý

Program pro zálohování dat s podporou automatizace na různé typy cílových úložišť: lokální nebo externí disk, síťový disk nebo FTP server.

personal-backup.rathlev-home.de/index-e.html

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme