Přejít k hlavnímu obsahu

YoWindow Unlimited

Martin Kučera 09.12.2018

YoWindow je zajímavá animovaná meteorologická aplikace, která na ploše počítače zobrazuje stav skutečného aktuálního počasí vybraného místa. ("Plná verze - Chip 01/2019.")

Už se nemusíte ani dívat z okna. Přidejte si do počítače animovaný spořič obrazovky, který vám nabídne pohled na krajinu s aktuálním počasím.

YoWindow je netradiční informační systém, který na ploše počítače, nebo jako screensaver, zobrazuje aktuální stav počasí. Dělá to ovšem zajímavým způsobem pomocí vizualizace krajiny. Podle aktuálního stavu počasí ve vybraném místě zobrazuje oblohu, déšť/sníh, rostliny pohybující se ve větru, mlhu i bouřky a aktuální postavení slunce a fází měsíce. Program nabízí vhodné krajiny (město, vesnice, pobřeží, letiště...) s plnou animací, u kterých se mění i roční období. Ke stažení je ale i velké množství krajin vytvořených z fotografií nebo je možné si vlastní krajinu vytvořit.

Program využívá dat věhlasného Norského meteorologického institutu. Rozhraní obsahuje hned několik panelů s informacemi. Při horní hraně naleznete z levé strany předpověď na nejbližší 6-9 dnů, dále aktuální čas, datum, časovou osu dne a v pravé části informace o počasí pro aktuálně zvolené město. Nechybí samozřejmě údaje o teplotě, oblačnosti, větru, tlaku i vlhkosti. Pomocí rozhraní se můžete lehce posouvat v čase a podívat se například, jak bude situace vypadat následující den. Využít můžete kterýkoliv z ovládacích prvků na obrazovce, kalendář, nebo jen rolovat kolečkem myši v okně. To vše způsobí posun v čase.

Pokud se vám vizualizace líbí, můžete si ji nastavit také ve funkci spořiče obrazovky. Ten však neobsahuje tolik informací, jako hlavní okno programu. Určitě proto navštivte i nastavení aplikace, ve kterém najdete například možnost zobrazení údajů o slunci a měsíci, nastavení vzhledu upozorňovacího okna v oznamovací oblasti nebo úpravu hlasitosti zvuků, které doplňují znázornění povětrnostní situace.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Časově neomezená plná verze programu v ceně 200 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, ovšem bez možnosti updatu a technické podpory. Licence Unlimited z Chipu rozšiřuje možnosti freewarové verze pro předpověď na 6-9 dní a současné použití až 4 různých sledovaných míst. Licence je určena pro jeden komerční nebo nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Program nabízí vhodné krajiny (město, vesnice, pobřeží, letiště...) s plnou animací, u kterých se mění i roční období a jsou přidány i drobné animace. Rozhraní obsahuje hned několik panelů s informacemi. Při horní hraně naleznete z levé strany předpověď na nejbližších 6-9 dnů, dále aktuální čas, datum a nechybí údaje o teplotě, oblačnosti, větru, tlaku i vlhkosti. Výchozí kreslené krajiny mohou být dost neosobní a mnohem věrohodnější zobrazení situace nabízejí fotky. Díky tomu může pro vizualizaci nabídnout vám známou podobu oblíbeného místa.

Výchozí kreslené krajiny mohou být neosobní a mnohem příjemnější zobrazení situace nabízejí fotky. Odkaz v programu vede na sbírku všech krajin přímo z rozhraní aplikace. K dispozici je také několik fotek z České republiky. Pokud umíte pracovat s některým grafickým editorem Photoshop nebo Gimp, můžete si vytvořit také krajinu z vlastní fotky. Budete k tomu potřebovat fotku za slunečného počasí. Z ní musíte odstranit oblohu, kterou nahradí obloha vizualizovaná v aplikaci. Pak už jen stačí zvolit pozici horizontu a je téměř hotovo. O všechny efekty, jako je západ slunce, přeháňky nebo noční zobrazení, se postarají filtry v aplikaci. Pro všechny kroky poskytuje aplikace průvodce, kterého stačí následovat. 

Návod: Jak si vytvořit krajinu z vlastního obrázku:

- vlastní obrázek by měl mít na šířku počet bodů alespoň jako má váš monitor, ideálně alespoň 2000 pixelů
- pokud nemáte Photoshop nebo Gimp, spusťte on-line editor Photopea
- přetáhněte svůj obrázek do editoru (případně použijte »File | Open«)
- pomocí lupy (»Z«) si přibližte obrázek na potřebnou velikost, použít můžete i »Alt + kolečko myši«
- pokud je obloha víceméně jednolitá je nejvhodnější na její odebrání nástroj kouzelná hůlka (Magic Wand , »W«). Podržte »Shift« a postupně označte celý výběr k odstranění. Zvětšete si »Tolerance« na 30
- pokud se něco nepodaří, vždy se dá vrátit o krok zpět »Edit | Undo« nebo »Ctrl + Z«
- pro odstranění úplných okrajů oblohy je vhodné rozšířit výběr pomocí funkce »Select | Modify | Expand« o cca 2 pixely
- pro členitější snímky je vhodnější pro výběr použít nástroj laso »L« (Polygonal Laso Select) 
- výběr oblohy odstraňte »Del«
- obrázek uložte »File | Save as« ve formátu PNG s průhledným pozadím

a01-nahled a02-nahled a03-nahled

Detailní návod na odebírání pozadí a vytvoření krajiny najdete i na stránkách výrobce.

Seznam všech plných verzí v Chipu 01/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud