Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Z Google vyhledávače už se nedostanete do Google Map. Je to pro naše dobro

Pavel Trousil 11.03.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Možná jste si všimli, že když hledáte na Googlu nějaké místo, už se tak snadno nedostanete do Map Googlu, abyste se podívali, kde leží. Google totiž musí dodržovat evropský akt o digitálních trzích, který nás má chránit. Existuje ale možnost, jak dostat výsledky jako dřív.

Kapitoly článku

Pokud jste uživateli vyhledávače Googlu, patrně jste byli zvyklí, že když hledáte nějaký stát, město, ves, či místo, tak se přes výsledky vyhledávání snadno dostanete i do Google Map a podíváte se, kde to místo přesně leží. Dalo by se říct, že je to praktická funkce.

Proč je to jinak

Podle EU tím ale Google neférově zneužíval dominantního postavení, takže do Map už se tak snadno nedostanete. Počínaje 6.3. 2024 totiž musí Google dodržovat evropský akt o digitálních trzích, který má zajistit, aby i menší firmy mohly snadněji konkurovat gigantům, jako je Alphabet, Meta a další.
 

Google
Z výsledků vyhledávání už se snadno nedostanete do Map, abyste se podávali, kde místo leží.
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, redakce
Google
Pokud ale změníte nastavení vyhledávače, dostanete výsledky jako dřív.
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, redakce

Zákon má zajistit „Konec neférového zneužívání dominantního postavení, jako je vnucování výchozích a neodinstalovatelných aplikací a firmy tím podle navrhovatelů zákona získávají zdravější konkurenční prostředí a uživatelé více svobody na výběr takových služeb, které skutečně chtějí používat.

Zdroj: X

Jak to „vypnout“

Řadě uživatelů se to ale nelíbí a dávají to najevo a to například pod příspěvkem Pirátů na síti X, kteří zde připomínají, že tuto povinnost pro technologické giganty prosadil Pirat Kolaja. Pokud paříte mezi uživatele, kteří chtějí využívat vyhledávač jako dříve, existuje způsob, jak si ho vyhledávač nastavit tak, aby fungoval podobně, jako tomu bylo ještě před platností evropského aktu o digitálních trzích.
 

Nastavení vyhledávače Google
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, redakce
Nastavení vyhledávače Google
Dostaňte se do nastavení "Jazyk a oblast" a v části "Oblast výsledků" zadejte "Spojené království".
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, redakce
Nastavení vyhledávače Google
Zdroj: Screenshot vyhledávače Google, redakce

Pokud chcete nastavení vyhledávače změnit, otevřete ho a klikněte vlevo dole na „Nastavení/Nastavení vyhledávání“. Následně klidněte na „Ostatní nastavení“ a „Jazyk a oblast“. Dostanete se do dalšího okna, kde v části „Jazyk a oblast výsledků“ najdete volbu „Oblast výsledků“, kde máte patrně nastaveno „Aktuální oblast“. Tu změňte například na „Spojené království“ (které není v EU). Ostatní nastavení nechte beze změny. V případě, že jste změnu provedli, už se následně dostanete po zadání místa do vyhledávače jednoduše i do Map Googlu. 

Zdroj: redakce, EU, X

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud