Pokud používáte Windows 10 a přitom si ceníte svého soukromí, musíte zvědavému systému nastavit mnoho pravidel a nainstalovat spoustu softwaru, který vám pomůže jeho zvědavost zkrotit. Jiné to je v případě operačního systému LinuxTails, který získal obrovskou popularitu v důsledku skandálu NSA. Cílem distribuce je poskytnout uživatelům všechny nástroje a možnosti, aby mohli v rámci svých online aktivit pokud možno zůstat v anonymitě.
- Výhody
- praktický soubor bezpečnostních nástrojů
- live-systém pro perfektní ochranu před malwarem
Linuxový live-systém používá různé nástroje, například síť Tor, ale k produktivní práci jsou k dispozici i jiné programy, jako například kancelářská sada LibreOffice nebo poštovní klient Thunderbird. Aby byl start uživatele v novém operačním prostředí co nejjednodušší, všechny programy jsou už konfigurovány předem a lze je tak použít okamžitě.
V aktuální verzi 4.9 nyní administrátoři mohou při výběru hesla používat libovolné znaky a rozložení klávesnice se během instalace automaticky přizpůsobí vybranému jazyku. Vývojáři navíc aktualizovali na nejnovější verzi Thunderbird, linuxové jádro a Tor Browser, a opravili různé bezpečnostní díry. Všechny změny verze 4.9 lze nalézt přímo na stránkách výrobce.
Stáhněte si: Tails a další bezpečnostní nástroje
LinuxTails 4.9
Linuxovou distribuci Tails je nejlepší používat z DVD nebo USB disku. Nabízí tak rozsáhlé zabezpečení.
TorBrowser 9.5.3
Prohlížeč Tor s otevřeným zdrojovým kódem umožňuje anonymní surfování na internetu.
Gpg4win 3.1.12
S Gpg4win zašifrujete své e-maily pro zasílání důvěrných zpráv.
Tails: tyto nástroje k němu patří také
Tails obsahuje vše, co potřebujete pro bezpečný pohyb na internetu: prohlížeč, e-mailový klient a instant messenger. | Zdroj: CHIP archiv
V jedné věci je Linux Tails naprosto nemilosrdný: veškerý internetový provoz řídí přes sítě Tor, aby anonymizací chránil soukromí svých uživatelů. K realizaci už nepoužívá Firefox, ale prohlížeč Tor včetně HTTPS Everywhere a uBlock Origin, jako správce hesel nabízí KeePassXC a pro e-mailovou komunikaci spoléhá na Thunderbird s výkonným šifrovacím nástrojem Enigmail. Všechny programy jsou už předem konfigurovány čili jejich použití je snadné.
Pokud by se při spouštění systému objevovaly problémy, dá se nabootovat do režimu řešení problémů (troubleshooting), který zavádí pouze nejdůležitější komponenty systému.
IDEÁLNÍ PRO SURFOVÁNÍ, ALE NE JAKO NÁHRADA ZA WINDOWS
Přestože Tails nabízí vše, co potřebujete pro práci na PC, live systém nelze použít jako náhradu za Windows. Pokud při používání internetu nechcete po sobě zanechávat žádné stopy, použití live systému je vhodnou možností. Anonymní surfování je ale také otázkou trpělivosti, připojení přes sítě Tor si vybírá svou daň v podobě pomalejších odezev. Proces šifrování a struktura sítě holt nejsou určeny pro vysokorychlostní surfování, ale především pro zachování anonymity.
Dobré na linuxové distribuci Tails je, že všechny nejběžnější aplikace, které obsahuje, jsou už předem konfigurovány. Takže je můžete hned spustit a používat. Zdlouhavá práce na různých nastaveních softwaru tak odpadá a není nutná. Proto je Tails velmi doporučován k používání jako live systém, který chrání soukromí uživatele. Tails se dá také snadno testovat ve virtuálním stroji.