Mezi hlavní aktivity letošního ročníku kampaně za bezpečnější internet patří především vydání knihy „Bezpečnost dětí na Internetu – rádce zodpovědného rodiče“ a sada výchovných filmů NETstory, připravených NCBI. Cílem aktivit je výchova dětí a mladých lidí k zodpovědnému chování na internetu a rovněž i potírání nelegálních aktivit v síti. Společně s partnery připravilo NCBI i soutěž, do které se může zapojit kdokoli, kdo uspořádá osvětovou aktivitu o bezpečnosti na internetu pro žáky základních či středních škol. Vylosovaní výherci mohou získat ultrabook a řadu dalších zajímavých cen.
O tom, že je bezpečnost při komunikaci na internetu podceňována nejen dětskými uživateli, svědčí i statistiky partnerů Dne bezpečnějšího internetu.
Ze statistik O2 například vyplývá, že:
- 84 % zaměstnanců využívá stejný smartphone pro práci i zábavu.
- 6 z 10 pracujících si svá hesla zapisuje na lístečky.
- 36 % zaměstnanců používá pro různé účty stejné heslo.
- Jen 53 % lidí chrání svůj pracovní telefon heslem.
Společnost Symantec zjistila, že:
- Kyberzločinci napadnou až 1,5 milionu uživatelů internetu každý den, tj. 18 obětí každou sekundu a celkem 556 milionů obětí ročně.
- 40 % uživatelů sociálních sítí se zde stalo obětí útoku.
- 36 % lidí potvrdí na sociálních sítích přátelství i lidem, které vůbec nezná.
Hlášení uživatelů, týkající se nezákonného nebo nevhodného obsahu internetu, přijímá od roku 2009 také internetová Horká linka. Ze statistiky provozovatele linky vyplývá, že v roce 2012 došlo k nárůstu hlášení ohledně obsahu Facebooku. Více než 200 hlášení pak bylo předáno k šetření Policii ČR. Problémů kolem internetu se v uplynulém roce týkalo i 12 % hovorů na Linku bezpečí.