Co se vlastně děje, když se telefon dostane do kontaktu s jinak životodárnou tekutinou? V nejlepším případě nic – to ale platí jen tehdy, pokud není namočen příliš dlouho a voda stihne v podstatě jen opláchnout jeho tělo. Pro jistotu se i tak raději řiďte prvními dvěma kroky z našeho návodu.
Situace je vážnější, pokud vlhkost pronikne do jeho útrob. V takovém případě totiž hrozí, že vodivé molekuly vody zkratují vnitřní obvody a z mobilu za pěkných pár tisíc bude jen velmi drahé těžítko. Další riziko spočívá v dlouhodobém poškození způsobeném následnou korozí. Rez totiž kontakty narušuje, neboť funguje jako nechtěný izolátor. Velmi ohrožen je také displej. Voda totiž přenáší prach a další částečky, které se mohou usadit přímo za jeho sklem a narušovat výsledný obraz.
Co tedy dělat, pokud se váš mobil namočil? Máme pro vás šest opatření, která vám pomohou maximalizovat šance na jeho záchranu. Vždy záleží na konkrétní situaci a mnohdy ani není třeba provádět všechna. Často postačí přístroj rozebrat a nechat jej pořádně vyschnout. Jestliže to nepomůže, zkoušejte postupně další kroky.
Celý článek si budete moci přečíst v papírovém nebo elektronickém vydání CHIPu 09/2012.