Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Žáci pražské základní školy Červený vrch zažili vyučovací hodinu budoucnosti

redakce 24.09.2014

Díky unikátnímu vzdělávacímu projektu Skype in the classroom se mohou čeští žáci a studenti spojit v rámci výuky s celým světem.

Práce s moderními technologiemi, týmová spolupráce, logické myšlení a poznávání jiných národů a kultur. To vše zažili v jediné vyučovací hodině žáci 9. třídy Základní školy Červený vrch v Praze. Díky videohovoru realizovanému přes Skype se čeští deváťáci naživo propojili se svými stejně starými vrstevníky ve slovinském Mariboru. Přenos proběhl v rámci projektu Skype in the classroom, který do České republiky přináší společnosti Microsoft a Skype. 

dsc-0828-nahled

Úkolem žáků na obou stranách bylo uhádnout, kde přesně se nachází třída, se kterou  komunikují. K tomu jim posloužily vhodně kladené otázky, týmová spolupráce, základní školní pomůcky, jako atlasy, encyklopedie či mapy, a samozřejmě Skype a infrastruktura od Microsoftu. Žáci si popovídali o svých kulturách, zvycích či národních pokrmech, a získali tak jedinečnou možnost využít a hlavně prohloubit své znalosti geografie a cizího jazyka, neboť celá komunikace probíhala pochopitelně v angličtině.

Projekt Skype in the classroom nabízí řadu způsobů využití:

  • Hru Mystery Skype, tj. propojení žáků z různých koutů světa s cílem odhalit destinaci partnerské třídy
  • Možnost spojit se se zajímavými řečníky z celého světa či vědci na výzkumných projektech
  • Prohlídky neobvyklých míst, jako je podmořská laboratoř či národní chráněný park v Americe.

Do projektu Skype in the classroom se může zapojit jakákoliv základní, střední i vysoká škola. Stačí se zaregistrovat na oficiálních internetových stránkách https://education.skype.com. V rámci přihlášky si může učitel vybrat ze stovek projektů a registrovaných škol z celého světa, s nimiž se následně může propojit sám i se svou třídou. Skype in the classroom tak nabízí českým učitelům jedinečnou učební pomůcku, která je praktickým naplněním konceptu škola hrou.

„Posláním Skype je spojovat lidi po celém světě, ať již jsou kdekoliv a kdykoliv. Projekt Skype in the classroom je zcela jasným naplněním této vize, posíleným navíc o rozměr vzdělání a poznávání,“ říká Tomáš Vocetka, ředitel českého Skype.

„Díky moderním technologiím se dnes dětem otevírají nesčetné možnosti, jak překonávat nejen tisícikilometrové vzdálenosti, a rozvíjet tak dovednosti 21. století,“ dodává Jana Knesplová, manažerka programu Partneři ve vzdělávání, Microsoft.

Skype in the classroom vznikl v roce 2011 ve Spojených státech amerických. V současnosti je do něj zapojeno přes půl milionu žáku z asi 150 zemí na světě. Více o projektu Skype in the classroom na www.education.skype.com/.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud