Naprostá většina napájecích adaptérů notebooků má na konci kabelu s konektorem pro připojení k přenosnému počítači malý plastový váleček. Jde o odrušovací feritový filtr vysokofrekvenčního šumu. Někdy se mu také říká feritový toroid.
Účelem tohoto filtru je zajistit, aby nebyla ovlivněna funkčnost ostatních elektronických zařízení. Digitální technika, jako je například notebook, totiž generuje při svém provozu elektromagnetické vlny. Ty se pak mohou přenášet po napájecím kabelu, který slouží jako anténa, a šířit se do okolí.
Mohlo by vás zajímat
Následkem může vznikat tzv. stojaté vlnění, které má rušivý vliv na ostatní elektroniku. Představte si situaci, kdy bude mít rušivé vlnění stejnou frekvenci, jako Wi-Fi router. Pak může dojít ke zpomalení provozu v domácí bezdrátové síti.
Váleček na napájecím kabelu: filtr pohlcující elektromagnetické vlny
Úkolem zmíněného válečku, tedy filtru, je zabránit šíření elektromagnetických vln. Uvnitř jeho těla se nachází feritové jádro, které pohlcuje elektromagnetické vlny. Ferit je totiž nevodivý nebo málo elektricky vodivý materiál.
Když prochází napájecí kabel tímto válečkem s feritovým jádrem, dochází k pohlcování elektromagnetických vln a potlačení možného rušení. Praktický feritový filtr, který se dá jednoduše nacvaknout na kabel, lze koupit i samostatně a stojí jen pár korun.