Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zákaz sociálních sítí pro mladistvé? Austrálie zvažuje radikální krok

Jakub Fišer 11.09.2024
info ikonka
Zdroj: Freepik

V Austrálii se schyluje k velkému kroku na ochranu mladistvých. Premiér Anthony Albanese chce představit zákon, podle kterého bude pro děti určitého věku zakázán přístup na sociální sítě. Uvedl to v rozhovoru pro televizní stanici Australian Broadcasting Corp. (ABC).

Kapitoly článku

Australský zákaz sociálních sítí

Zákaz sociálních sítích by měl být zajištěn ověřením věku. Podle Albanese by provozovatelé sociálních sítí měly ověřovat věk svých uživatelů, testovací provoz opatření by měl být spuštěn ještě letos.

Konkrétní věková hranice, pod kterou budou sociální sítě nepřístupné, musí projednat parlament. Sám premiér však několikrát zmínil věkovou hranici 14 nebo 16 let. Dlužno podotknout, že v Austrálii je, stejně jako v Česku, hranice dospělosti 18. rok života.

„Chci, aby děti opustily svá zařízení a šly na fotbalová hřiště, do bazénů a na tenisové kurty. […] Chceme, aby měly skutečné zážitky se skutečnými lidmi, protože víme, že sociální média způsobují psychickou újmu,“ uvedl australský premiér pro televizní program ABC.

Mohlo by vás zajímat

Děti do 14 nebo 16 let budou mít smůlu

Nicméně nastavit ověření věku u sociálních platforem a aplikací tohoto typu není tak úplně jednoduché. Děti pod 15 let (v některých částech Austrálie dokonce pod 18 let) nemají žádný doklad totožnosti, kterým by svůj věk prokázaly.

Pravděpodobně nejlepší metodou, jak ověřit věk dětí na platformách, je souhlas rodičů, který bude udělen přímo té či oné aplikaci. Podobný zákon schválili zákonodárci v americkém státě Utah, kde rodiče musí ověřit věk dítěte po zadání údajů z vlastního občanského průkazu.

Společnost Meta vydala v reakci na návrh premiéra prohlášení, v němž upozorňuje, že společnosti Facebook a Instagram již mají minimální věk uživatelů nastavený na 13 let. Společnost provozující sociální média rovněž uvedla, že chce mladým lidem umožnit využívat sociální média pomocí rodičovské kontroly a monitorování, „místo aby jim pouze odřízla přístup“.

V tuto chvíli ještě zákon není ani na stole parlamentu, ale premiér Albanese se prý osobně zaručí za to, aby legislativa vznikla v rekordně rychlém čase.

Zdroj: Reuters


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme