Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zákazníci německého T-Mobilu jsou terčem podvodníkům: hrozba může dorazit i do Česka

Jakub Fišer 20.07.2023

Klienti operátora T-Mobile na německém trhu aktuálně zaznamenávají masivní phishingovou kampaň, ve které je podvodníci vyzívají k tomu, aby uhradili nezaplacené vyúčtování za měsíc červen. Vyděšení uživatelé se častokrát zaleknou a extra fakturu zaplatí, i když tím riskují, že přijdou o platební údaje a úspory na účtě. Informoval o tom server Chip.de.

Kapitoly článku

Podvod na Deutsche Telekom

Český T-Mobile je součástí nadnárodní společnosti Deutsche Telekom, která působí v Německu jako poskytovatel mobilních služeb a internetu. Operátor aktuálně eviduje zvýšené phishingové útoky směřované na své klienty.

Zákazníkům podvodníci zašlou lživý e-mail, ve kterém je uvádí v omyl, že faktura za měsíc červen nebyla správně uhrazena. Podle podvodníků mají provést platbu znovu tím, že si „aktualizují své platební údaje“, čímž ale data předají do rukou podvodníků vydávajících se za společnost Deutsche Telekom.

Chip.de však upozorňuje, že e-mail je poměrně čitelně podvodný. „Při bližším zkoumání lze tuto zprávu snadno rozpoznat jako phishingový e-mail. Okamžitě je také patrná neosobní forma oslovení a neprofesionální prezentace. E-mail obsahuje pravopisné a interpunkční chyby a někdy používá nesprávné psaní velkých písmen. I zvláštní volba slov naznačuje, že zprávu nepsali rodilí mluvčí němčiny,“ uvádí Chip.de.

Bohužel, podobně podvodné kampaně nejsou výjimkou ani pro uživatele v Česku. Phishingové kampaně však neméně cílí na zákazníky operátorů. Aktuálně se šíří podvodná SMS zpráva, ve které se podvodníci vydávají za přepravní společnost a tvrdí, že máte uložený balíček u UPS a je třeba ho proclít.

Dejte si pozor na tyto podvodné SMS zprávy, e-maily a podobně, vždy si to případně ověřujte, neklikejte na nicneříkající odkazy a hlavně nikdy neplaťte za něco, o čem nevíte.

Zdroj: Chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme