Přejít k hlavnímu obsahu

Žárovky se zase prodávají — přes internet

redakce 18.10.2010

Žárovky — jak napovídá už jejich český název — jsou vysoce účinné zdroje tepla, které lze upevnit do objímek E27 nebo E14. Světlo je jejich odpadem…

Firma DTG Trading GmbH, z německého Porýní, prodává na internetu žárovky. Nazývá je však HEATBALL a úředně je neprodává za účelem osvětlování, nýbrž za účelem vytápění. Tak se snaží obejít nařízení Evropské komise. (Na Facebooku však vedle toho mluví o „protestním umění“.)

Žárovka totiž vydává naprostou většinu energie na teplo — prý 95 %; světlo je u heatballu prohlášeno za „odpadní produkt“. S takovou účinností by vytápěcí žárovky měly patřit do třídy účinnosti A.

Prodejce podotýká, že zejména v příbytcích takzvaně „pasivních“ — tedy postavených tak, aby co nejvíce šetřily energie — nejsou tepelné ztráty z nahrazení žárovek zářivkami zanedbatelné; žárovky navíc neobsahují rtuť a svítí prý zdravěji.

„Vytápěcí“ žárovky lze objednat. Firma zasílá do zemí EU a do Švýcarska. Platí se předem, můžete přes PayPal. Za každou prodanou žárovku prý firma přispěje třiceti eurocenty na deštné pralesy. První čtyři tisíce žárovek, které firma dovezla z Číny, vyprodala za několik dní.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud