Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Závažné chyby bezpečnostních kamer: zločinci snadno ovládnou domovní videozvonky

Josef Mika 11.03.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Šokující testovací zpráva odhalila závažné bezpečnostní chyby v prodávaných kamerách s domovními bezdrátovými zvonky. Uživatelé by měli o těchto rizicích vědět.

Dohledové kamery mají zvýšit bezpečnost vašeho domova. Co se však stane, když se se zjistí, že nemají dostatečné zabezpečení? Přesně to odhalila organizace na ochranu spotřebitelů Consumer Reports při testu několika kamer se zvonkem od značek Eken a Tuck. Šetření ukázalo, že tyto levné modely jsou děsivě snadno zneužitelné a mohou zpřístupnit soukromé záznamy bez ochrany třetím stranám.

Postiženy jsou kamery prodávané většinou prostřednictvím obchodních platforem, jako jsou Aliexpress a Amazon. K dostání jsou i na českých e-shopech. Consumer Reports zjistil, že útočníci mohou snadno získat přístup k videokamerám v soukromých domech. Fatální je, že bezpečnostní mezery umožňují pořizovat statické snímky a zveřejňovat soukromé údaje, jako jsou IP adresy a názvy Wi-Fi sítí.

Stejná dveřní kamera prodávaná pod různými názvy

Domovní videozvonek
Organizace na ochranu spotřebitelů odhalily u kamer s domovními zvonky závažné bezpečnostní nedostatky.
Zdroj: Freepik

Analýza Consumer Reports ukazuje, že videozvonky značek Eken a Tuck jsou identické a prodávají se pouze pod různými obchodními názvy. Všechny analyzované modely vyrábí společnost Eken Group se sídlem v čínském Šen-čenu. Kamery se rovněž ovládají prostřednictvím aplikace nazvané Aiwit, kterou vyvinula společnost Eken.

Justin Brookman, ředitel pro technologickou politiku v Consumer Reports, vyzývá velké platformy, jako je Amazon, aby převzaly větší odpovědnost za prodávané produkty. Kritizuje obchodní online platformy za to, že nedělají dost pro kontrolu prodejců a nereagují na stížnosti. Místo toho se spoléhají na svou pověst a nic netušící kupující nechávají na holičkách.

Mohlo by vás zajímat

Podle zjištění Consumer Reports na to někteří prodejci reagovali: Walmart a Temu dotčené videozvonky ze svého sortimentu odstranily. Na jiných prodejních platformách však zůstávají k dispozici. Najdete je bohužel i v českých e-shopech.

Zdroj: Consumer Reports, Insecam.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud