Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Značka Doro chce ovládnout trh s telefony pro seniory

Pavel Trousil 26.03.2015

Švédská společnost Doro vyrábí telefony, mobilní telefony, smartphony, notebooky a tablety uzpůsobené pro používání staršími osobami. Nabízí také vlastní software a služby pro asistenci a pomoc takovým osobám.

0doro-liberto-820-lady-and-girl-sitting-nahled

Doro je švédská akciová společnost, která se soustředí na segment mobilních zařízení pro věkovou skupinu 65+. Její výrobky a služby jsou už dostupné v 35 zemích a nyní vstoupila i na český trh. Vizí společnosti je, aby každý senior měl možnost být ve spojení se svými nejbližšími, nehledě na jeho technické nebo zdravotní indispozice. To umožňují právě specializované telefony a řešení Doro.

Seniorní věková skupina nad 65 let se zvětšuje. Nyní je na světě 546 milionů lidí starších 65 let a do roku 2020 by se měl počet zvýšit na 728 milionů. Dle posledního sčítání lidu v ČR z roku 2011 je u nás takových obyvatel více než 1,6 milionu. Z průzkumu Senior Strategic vyplynulo, že 82 % seniorů má problémy se zrakem, 29 % se sluchem a 42 % nedokáže telefon pevně uchopit nebo s ním manipulovat. Masový trh se však nezabývá specifickými potřebami, požadavky a přáními starších a proto se značka Doro rozhodla na tuto skupinu soustředit s řadou svých produktů a služeb.

0doro-easypc-woman-writing-nahled

Doro Easy PC

Jádrem produktového portfolia jsou klasické mobilní telefony 2G i 3G, klasické i „véčkové“ konstrukce, uzpůsobené pro používání seniory. Disponují vlastnostmi a funkcemi jako jsou velká tlačítka, kontrastní displej, jednoduché menu, hlasitý odposlech, svítilna, či SOS tlačítko na zadní straně pro přivolání pomoci.

0doro-liberto-820-mini-steel-uk-camera-nahled

SOS tlačítko

Senioři, kteří chtějí být v kontaktu se světem a svými blízkými prostřednictvím modernějších technologií, jako je internet, e-mail nebo fotografie, mají většinou obavy z nepochopení moderních chytrých telefonů. Jim jsou určeny řady chytrých telefonů a notebooků, které se podle firmy Doro snadno ovládají a příbuzní nebo známí mají možnost jednoduché vzdálené správy jejich zařízení (vyzkoušejte aplikaci My Doro Manager). Na dálku tedy mohou změnit nastavení (například zvuk, displej, nastavení účtů), přidávat kontakty, doporučovat aplikace, nebo třeba nahrát fotografie.

share-nahled

My Doro Manager

Smartphony Doro Liberto se vyznačují odolnou konstrukcí, třemi hlavními fyzickými klávesami pro ovládání a speciálně upraveným uživatelským rozhraním na bázi OS Android, které se zaměřuje na podstatné funkce. Ty jsou v přehledném a velkém formátu zobrazeny na displeji, a nehrozí tak stisknutí jiných ovládacích prvků. Například u Doro 820 Mini se využívá upraveného OS Android, který na hlavní obrazovce zobrazuje kontakty s fotografií pro jednoduché a rychlé vytočení.

0doro-liberto-820-mini-red-angled-on-table-left-nahled

Doro Liberto 820

Pracovat lze i s výběrem barev ovládacích prvků tak, aby byly dostatečně kontrastní a viditelné i pro osoby se zhoršeným zrakem. Pokud je zrakové postižení vážnější, lze smartphone doplnit upraveným krytem přes displej, který hmatově zdůrazní polohu tlačítek. Speciálně pro slepé jsou pak telefony doplněny čtecími a diktovacími funkcemi. V chytrém telefonu pro seniory lze mít i řadu přizpůsobených aplikací, které zjednodušují e-mailování, volání nebo smskování. Kromě toho existují i speciální doplňky, jako jsou výuková videa.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme