Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zrcadlovky s průsvitným zrcátkem

redakce 24.08.2010

Nové digitální jednooké zrcadlovky α55 a α33 firmy Sony jsou kompaktní a lehké přístroje, které nabízejí snímání rychlostí až 10 snímků za vteřinu, vysokorychlostní ostření vhodné i pro pohybující se předměty a natáčení filmových klipů v kvalitě Full HD.

Kapitoly článku

Nové fotoaparáty jsou v podstatě stejné, ale model α55 (SLT-A55V) má rozlišení 16.2 MPix, zatímco α33(SLT-A33) má rozlišení 14,2 Mpix. Oba fotoaparáty nabízejí rychlé ukládání až 10 snímků za vteřinu a přesné ostření (s programem rozpoznávání tváře). Umí zaznamenávat filmové Quick AF HD klipy s průběžným plynulým ostřením.
Nabízejí samozřejmě rychlý a vylepšený náhled Live View na 7,5 cm (3") velkém výklopném LCD displeji i elektronický hledáček Tru-Finder se 100% pokrytím záběru.
Nové modely dále nabízejí 3D Sweep Panorama, Auto HDR i potlačení elektronického šumu v režimu multi-frame.

Průsvitné zrcátko

Jedná se o vůbec první digitální fotoaparáty Sony využívající technologie Translucent Mirror (průsvitné zrcátko). V porovnání s běžnými digitálními zrcadlovkami značenými zkratkou DSLR využívá Translucent Mirror nepohyblivé, propustné zrcadlo, které „rozdělí” světelnou informaci mezi obrazový čip a sekundární nezávislý senzor autofokusu.
Ostrý Live image náhled na 7,5 cm velkém odklopném LCD monitoru je tak neustále k dispozici stejně jako přesné a rychlé automatické zaostřování včetně rozpoznávání tváře. Identický obraz můžete vidět i v zabudovaném elektronickém hledáčku Tru-Finder. Nová technologie je zodpovědná za to, že zůstávají ostré i rychle se pohybující předměty a je jedno zda právě natáčíte Full HD video nebo jen fotografujete.
Technologie Translucent Mirror má podle firmy Sony i další výhody ve srovnání s běžnými DSLR modely - počínaje menší velikostí umožňující kompaktnější design fotoaparátů až po nové rychlé funkce.

HD video

Dostatečně velký obrazový čip CMOS Exmor APS HD zabudovaný v obou fotoaparátech umožňuje natáčení filmových záznamů v HD kvalitě při malé hloubce ostrosti - kdy je pozadí rozostřené a vystupují převážně detaily vpředu (tzv. bokeh efekt).
Oba fotoaparáty α55 a α33 odstartovaly i natáčení filmů s použitím funkce Quick AF Full HD. I při něm napomáhá technologie Translucent Mirror se kterou lze ukládat klipy ve formátu AVCHD 1080i. Jsou plynulé, využívají program na rozpoznávání tváří i autofokus obou přístrojů. To, co točíte, můžete nyní sledovat i přímo v elektronickém hledáčku. I tím se nové fotoaparáty liší od digitálních zrcadlovek DSLR. Při natáčení filmů tam zvednuté zrcátko brání průniku světla a vůbec jakékoli světelné informace do průhledového optického hledáčku.

Další funkce

Přístroje nabízejí i funkci 3D Sweep Panorama umožňující vytvářet široké, panoramatické záběry a to i s velkou hloubkou ostrosti. Prostorová 3D panoramata si následně můžete prohlédnout na jakékoli kompatibilní 3D televizi. Model SLT-A55 je pak vůbec prvním fotoaparátem z řady Alfa od Sony se zabudovaným GPS modulem, který průběžně ukládá přesnou polohu jednotlivých záběrů i místa pořízení filmových klipů.
Také funkce Auto HDR je v porovnání se staršími modely přístrojů nově vylepšena. Data ze tří nezávisle naexponovaných snímků jsou zkombinovaná do jediného záběru tak, že má dobrou kresbu jak ve stínech, tak v přímých světlech, která by byla jinak „vypálená“.
Oba nové přístroje ukládají data jak na paměti typu Memory Stick PRO Duo (také Memory Stick PRO-HG Duo™) tak na SD karty, včetně SDHC a SDXC.
Nové fotoaparáty Sony α55 a α33 využívající technologie Translucent mirror budou v prodeji od poloviny září (model α33) a října (model α55) tohoto roku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme