Přejít k hlavnímu obsahu

Ztracená data? Ale kdepak!

redakce 15.04.2019

Smazáno, zformátováno, zničený disk? Ortel nad daty nemusí být definitivní a ještě se mohou z digitální Valhally vrátit mezi živé 

Data uložená na pevných discích, SSD a podobných médiích vydrží věky a lze je snadno číst, upravovat, kopírovat či přesunout. Stačí ale chvilka nepozornosti a jedno kliknutí myší a důležitá data budou smazána, přepsána. Disky se také mohou znenadání porouchat nebo mohou být zničeny při nějaké nehodě. V současné době je tedy snad už všem jasné, jak důležité je pravidelně zálohovat cenná data. Ze zkušenosti totiž víme, jak často dochází ke ztrátě dat, která existují jen v jediné kopii na disku počítače, USB flash disku nebo paměťové kartě.

Abychom vás ale trochu uklidnili: ne vždy musíte o všechny ztracené soubory opravdu nadobro přijít. Často je možné data obnovit a zachránit – budete-li tedy při ztrátě dat postupovat správně. Pokud jde třeba jen o nechtěné smazání, zkopírování nebo přesun v rámci operačního systému Windows nebo běžných aplikací, může k záchraně dat stačit, když použijete univerzální klávesovou zkratku [Ctrl] + [Z], kterou se vrací zpět poslední provedený krok. Stejně tak je snadné obnovit soubory, které se po smazání stále nacházejí v koši. Pokud se vám nepodaří zachránit data takto jednoduše, třeba když dojde k přeformátování datového nosiče, smazání diskového oddílu nebo selhání hardwaru, je naprosto nezbytné, aby nedošlo k zápisu dalších dat na disk. Pokud jde o externí úložné médium, ihned jej odpojte od počítače. Jestliže byla smazána data ze systémového disku počítače, ihned jej odpojte od napájení. Kdybyste použili funkci bezpečného odpojení USB disku nebo běžný postup vypnutí počítače s Windows, mohlo by se snadno stát, že dojde k přepsání smazaných souborů jinými daty, a tedy k jejich definitivní ztrátě. Důležité je, abyste do počítače na disk, ze kterého potřebujete obnovit soubory, neinstalovali ani software pro záchranu dat. V ideálním případě byste měli disk vymontovat, připojit jej k jinému počítači a teprve pak provést analýzu jeho obsahu. Jestliže nemáte možnost pracovat s diskem v jiném počítači, instalujte software pro obnovu dat alespoň na jiný diskový oddíl, nebo ještě lépe na USB flash disk nebo externí disk.

Jak postupovat při záchraně ztracených dat vám poradíme v květnovém Chipu.

5(1)(1)(1)(1)(1)(1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud