Přejít k hlavnímu obsahu

Baterie, která šetří peníze: elektřinu zlevní i bez fotovoltaiky, má to ale háček

Jiří Palyza 30.04.2025
Klasický rodinný dům s fotovoltaikou a elektromobilem
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nový systém bateriového úložiště by měl přispět k výraznému snížení nákladů na elektřinu. Doposud se ale úložiště instalovala spolu s fotovoltaikou a sloužila pro uchování energie na období, kdy kvůli vnějším podmínkám elektřinu nevyráběla. Nové úložiště ale funguje i bez fotovoltaiky. Komu pomůže nejvíc?

Kapitoly článku

Zakoupit a instalovat? Tak úplně jednoduché to není

S novinkou přišel startup 1Komma5. Vyvinul svého druhu první bateriové úložiště pro elektrickou energii, které je určeno především pro domácnosti bez fotovoltaiky nebo jiného systému pro vlastní výrobu elektřiny. PowerHarvester je úložný systém, který obsahuje bateriové články LiFePo (lithium-železo-fosfátové). Podle informací serveru PV Magazine je k dispozici v šesti výkonnostních třídách s kapacitami od 7,7 do 27,2 kWh.

Ceny bateriového úložiště začínají v přepočtu na 220 000 korunách a zahrnují kromě vlastní instalace také software pro energetickou správu Heartbeat AI a inteligentní měřič. Kromě toho ale zákazníci musejí také platit softwarový poplatek ve výši v přepočtu 250 korun a zavázat se k odběru dynamického tarifu 1Komma5 výrobce, který nazval Dynamis Pulse. Společnost za to nabízí, že její systém dokáže snížit cenu za 1 kWh až o 50 %, ale pouze za jistých podmínek.

Mohlo by vás zajímat

Automatické obchodování na burze s elektřinou

Šéf společnosti popisuje situaci, kdy Německo, odkud startup pochází, pravidelně exportuje přebytky čisté elektřiny z větrných a solárních elektráren do zahraničí. V situacích, kdy ovšem tyto čisté zdroje, závislé na povětrnostních a světelných podmínkách, nic nevyrábějí, nakupuje elektřinu za vysoké ceny. To označuje jako ekonomické šílenství. Dopady exportu energie a jejích drahých nákupů na burze ovšem známe i my.

PowerHarvester má pomáhat k lepšímu balancování takových výkyvů. Systém Heartbeat AI nakupuje elektřinu zcela automaticky, a to ve chvílích, kdy jsou ceny na burze nízké. Později ji může dát k dispozici některému ze zákazníků, nebo ji i prodat, pokud se cena vyšplhá vysoko.

Ač je systém určen spíš pro provozy s vyšší spotřebou elektřiny, může pomoci i domácnostem, které nemají svůj vlastní solární systém. Náklady na elektřinu může pomoci snížit odložením její spotřeby u některých spotřebičů na později, nebo její pokrytí z baterie. K tomu ale domácnosti potřebují být vybavené spotřebiči, jejichž spotřeba snese odklad. Lze si představit například plánované spouštění pračky či sušičky, na druhou stranu chladnička a mrazák musejí naopak běžet nepřetržitě.

Mohlo by vás zajímat

Výrobce ve své tiskové zprávě uvádí, že systém má návratnost do 6 let. Platí to ale pouze pro zákazníky, kteří mají vysokou spotřebu elektrické energie, která se pohybuje nad hranicí 10 000 kWh ročně.

Tak vysoké spotřeby elektřiny ale průměrná domácnost nedosahuje. U čtyřčlenné domácnosti to může být mezi hodnotami 2 900 až 5 100 kWh za rok. Velmi to ale záleží na tom, jaké mají její členové osobní zvyklosti, jakým způsobem je řešeno vytápění, ohřev vody atd.

Hranici roční spotřeby 10 000 kWh je domácnost schopna překročit v případech, kdy bude například provozovat alespoň jedno tepelné čerpadlo a jeden elektromobil. Do hry ještě vstupují rozdílné ceny odběru a výkupu, a také související systém zdanění.

Mohlo by vás zajímat

Heartbeat AI by měl být kompatibilní se všemi tepelnými čerpadly

V tuto chvíli dokáže software Heartbeat AI přímo řídit pouze tepelná čerpadla od výrobců Stiebel Eltron a Daikin, a to ve spojení se solárními systémy. Potenciální úspory umí dosáhnout například odložením ohřevu teplé užitkové vody. Nicméně systém by měl být schopen se i bez systému řízení přizpůsobit potřebám tepelných čerpadel a optimalizovat nabíjení respektive vybíjení zásobníku.

Skutečný problém přechodu na novou energetiku však spoluzakladatel startupu 1Komma5 vidí především v nepružné síti bez chytrých měřičů a dostatečné skladovací kapacity. Podle jeho názoru by politici namísto dotací do starého systému měli prosazovat flexibilnější trh s energiemi, inteligentní měřiče a osvobodit menší instalace od zatěžujících poplatků za připojení do rozvodné sítě. To by poté mohlo přinést skutečné zvýšení ekonomické efektivity. Dočkáme se takových změn i v České republice?

Zdroj: PV Magazine


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme