Přejít k hlavnímu obsahu

ČT24 slaví 20. narozeniny: již brzy se možná změní k nepoznání

Jakub Fišer 02.05.2025
Česká televize ČT24
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Dnes, tedy 2. května, přesně před 20 lety startoval třetí kanál České televize – ČT24. I po dvou dekádách jde o klíčový zdroj informací pro české diváky a i dodnes si drží koncept nepřetržitě vysílaného veřejnoprávního zpravodajství. Jak vypadal začátek a jak se možná ČT24 co nevidět změní?

Kapitoly článku

ČT24 od roku 2005

ČT24 byla spuštěna jako třetí kanál České televize a první nepřetržitý zpravodajský kanál v Česku s cílem poskytovat aktuální informace 24 hodin v kuse. Od té doby se stal důležitým pilířem mediálního prostoru, přinášejícím nejen rychlé zprávy, ale i hlubší analýzy, rozhovory a speciální vysílání k významným událostem.

Během dvou dekád svého působení pokrývala stanice klíčové momenty české i světové historie – od voleb, přes přírodní katastrofy, až po pandemii Covid-19. Díky svému širokému spektru pořadů (Studio 6, 90' ČT24, Události, komentáře a další) a důrazu na objektivitu si vybudovala silnou důvěru u diváků.

Kromě televizního vysílání se ČT24 rozšířila i na digitální platformy, včetně webu, platformy iVysílání a sociálních sítí. Tento přestup na moderní technologie umožnila divákům sledovat aktuální dění kdykoli, i když třeba doma nemají televizi.

Loga České televize ČT24
info ikonka
Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo

Poplatky a kritika

V posledních letech je však Česká televize, především pak kanál ČT24, osočována z nevyváženého a neobjektivního zpravodajství. V roce 2019 to schytal pořad 168 hodin například za to, že v reportáži o kauzách expremiéra Andreje Babiše nedal prostor k vyjádření tiskovému oddělení skupiny Agrofert, kterou Babiš vlastnil.

V nedávnu se zmiňovaly také příklady neobjektivního informování o konfliktu v Gaze. Odborník na mediální etiku z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se zmínil o tom, že ČT upřednostňuje informace od zdrojů z Izraele a nedává dostatečný prostor zástupcům Palestiny.

V kontextu toho působí jako červená látka na býka debata o zvýšení koncesionářských poplatků. Od května 2025 se tak televizní poplatky zvyšují o 15 korun na 150 korun měsíčně. Ty navíc platí pro více domácností, protože se vztahují i na mobilní telefony, počítače, tablety a další elektroniku, na které lze konzumovat obsah České televize.

Mohlo by vás zajímat

Změna po volbách?

Česká televize, včetně kanálu ČT24, se možná po letošních sněmovních volbách zásadně změní. Chce se o to zasadit současná opozice, zejména hnutí ANO, SPD a Stačilo!. Předseda ANO Andrej Babiš oznámil, že jedním z prvních zákonů, které by ANO po případném volebním vítězství prosadilo, bude sloučení České televize a Českého rozhlasu do jedné instituce.

Zároveň chce Babišovo ANO změnit financování – z koncesionářských poplatků přejít na řízené financování ze státního rozpočtu. V plánu je též omezení zábavní tvorby, která podle některých na veřejnoprávní televizi nepatří. Radikálnější hlasy z opozice dokonce volají po zrušení České televize.

Zdroj: Wikipedia, Novinky, ČT24, Vše Smart


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme