Přejít k hlavnímu obsahu

Elon Musk se musí otřásat: jeho satelitům jde po krku jiná firma

Josef Mika 01.05.2025
Project Kuiper
info ikonka
Zdroj: Amazon

Blue Origin Jeffa Bezose úspěšně vypustil do vesmíru své první internetové satelity. Zahájil tak sestavování nového systému nazvaného Project Kuiper, který má přímo konkurovat Muskovu Starlinku. Kdo vyhraje soutěž o rychlý internet z vesmíru?

Kapitoly článku

Jeff Bezos vysílá satelity

27 družic bylo vypuštěno až na druhý pokus poté, co ten první byl kvůli špatnému počasí odložen. Předtím, na podzim roku 2023, Amazon úspěšně otestoval funkčnost systému pomocí dvou testovacích satelitů.

V následujících letech má být na oběžnou dráhu vypuštěno přibližně 3 200 satelitů, které mají zajistit kompletní pokrytí zemského povrchu internetem z vesmíru. Amazon si již zajistil řadu startovacích míst u společností Blue Origin a SpaceX. Podle provozní licence musí být do poloviny příštího roku ve vesmíru 1 600 satelitů Kuiper.

Starlink, který má ve vesmíru už přibližně 7 000 satelitů, se využívá také v krizových nebo válečných oblastech, jako je Ukrajina. Odborníci nicméně vidí prostor pro konkurenci, kterou přivítá i řada potenciálních zákazníků.

Jeff Bezos, zakladatel známého internetového obchodu Amazon, a jeho společnost Blue Origin tak přímo konkuruje Elonu Muskovi a jeho společnosti SpaceX. Navzdory dosavadní dominanci Starlinku očekává Amazon, že projekt Kuiper bude úspěšný i obchodně.

Zdroj: Project Kuiper / YouTube

Evropské alternativy internetu z vesmíru

Poptávka po rychlém internetu neustále roste, zejména ve venkovských oblastech, kde běžné širokopásmové připojení často není dostupné. Zde vstupuje do hry Starlink, který prostřednictvím své satelitní sítě poskytuje internet po celém světě. 

Ale i Evropa nabízí zajímavé alternativy, které jsou specificky přizpůsobeny potřebám místního trhu.

  • Jedním z hlavních evropských poskytovatelů je společnost Eutelsat, která působí v oblasti satelitní komunikace již řadu let. Eutelsat zajišťuje signál i v zapadlých koutech Evropy. Jeho technologie využívá družice na pevné pozici, což zaručuje spolehlivé a stálé připojení bez výpadků. Satelity Eutelsat krouží 36 tisíc kilometrů nad našimi hlavami.
  • Za možnou náhradu Starlinku lze považovat také britský OneWeb. Tato firma podobně jako Starlink provozuje síť družic na nízkých oběžných drahách (LEO). Hlavní předností LEO satelitů je minimální zpoždění. Díky tomu skvěle slouží při činnostech náročných na rychlý přenos dat, jako je sledování videí nebo práce s cloudovými úložišti (třeba Google Drive či OneDrive). V září 2023 došlo ke spojení OneWebu s Eutelsatem. Z této fúze vzešla nová společnost nazvaná Eutelsat OneWeb.

Mohlo by vás zajímat

  • Společnost SES se sídlem v Lucembursku je dalším zavedeným poskytovatelem služeb v oblasti satelitní komunikace. Společnost provozuje jak geostacionární družice (mimo jiné pod značkou Astra), tak i družice MEO prostřednictvím své flotily O3b. SES nabízí flexibilní řešení pro různé trhy, včetně televize s vysokým rozlišením a širokopásmového internetu.

Kromě zavedených poskytovatelů existují také evropské start-upy, jako je například KLEO Connect z Berlína, které vyvíjejí slibné přístupy. KLEO Connect plánuje vlastní síť družic LEO a zaměřuje se na poskytování řešení internetu věcí na míru.

Zdroj: Project Kuiper, Starlink


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme