Přejít k hlavnímu obsahu

Europol a Microsoft zasáhly proti špionskému malwaru: hrozba ale nekončí

Jiří Palyza 28.05.2025
Temná postava a v pozadí motiv internetu
info ikonka
Zdroj: Gemini/Imagen (vytvořeno pomocí nástroje AI)

Europol společně s partnery z FBI a Microsoftu dosáhl velkého úspěchu v boji proti kybernetické kriminalitě. Společnými silami se podařilo rozbít síť malwaru Lumma, která má za následek 10 milionů infekcí. Rozsáhlá operace narušila online strukturu včetně blokace 2 300 domén, sloužících pro ovládání infikovaných počítačů s Windows.

Kapitoly článku

Malware zaměřený na krádeže hesel a platebních údajů

Zabavená infrastruktura byla prostřednictvím zapojených organizací a kybernetických zločinců použita k útokům na miliony uživatelů po celém světě. Odhady odborníků hovoří o minimálně 1,7 milionech případů, ve kterých byl Lumma Stealer zneužit ke krádežím informací. Šlo především o data z prohlížečů, informace automatického vyplňování formulářů, přihlašovací údaje a data související s kryptoměnami.

Americký úřad pro vyšetřování, FBI, připisuje útokům Lummy přibližně 10 milionů infekcí. Zákrok proti zločinecké struktuře se týká také pěti domén, sloužících jako přihlašovací panely pro správce a platící zákazníky, kteří si útoky prostřednictvím Lumma Stealeru objednávali.

Mohlo by vás zajímat

Zvláštní způsob maskování

Ukradené údaje kyberzločinci prodávali v šedé zóně internetu, přičemž Lumma platila za hlavní nástroj pro krádeže identit a podvodů v celosvětovém měřítku. Jen od března do května letošního roku bylo identifikováno přes 394 000 systémů Windows, které byly Lummou infikovány.

Podle zveřejněných informací sídlí hlavní vývojář malwaru Lumma v Rusku a vystupuje pod přezdívkou Shamel. Prodává různé úrovně služby prostřednictvím Telegramu a na ruskojazyčných chatovacích fórech.

Na Android se vrátil neřád Vultur: špehuje uživatele a nahrává obrazovku

Podle charakteru služby, kterou si strůjce útoku zakoupí, může poskytovatel malwaru vytvářet jeho přizpůsobené mutace, přidávat nástroje pro jeho maskování a skrývání při šíření, a sbírat ukradené údaje na internetovém portálu.

Lumma, která se řad do kategorie takzvaných infostealerů – kódu pro krádeže informací a dat – je k dispozici v rámci modelu „malware jako služba“ za 250 až 1000 dolarů. Vývojář také nabízí plán, v jehož rámci za cenu 20 000 dolarů poskytuje přístup ke zdrojovému kódu a možnost prodávat jej dále jiným zločineckým subjektům.

Mohlo by vás zajímat

Podle charakteru služby, kterou si strůjce útoku zakoupí, může poskytovatel malwaru vytvářet jeho přizpůsobené mutace, přidávat nástroje pro jeho maskování a skrývání při šíření, a sbírat ukradené údaje na internetovém portálu.

Lumma, která se řad do kategorie takzvaných infostealerů – kódu pro krádeže informací a dat – je k dispozici v rámci modelu „malware jako služba“ za 250 až 1 000 dolarů. Vývojář také nabízí plán, v jehož rámci za cenu 20 000 dolarů poskytuje přístup ke zdrojovému kódu a možnost prodávat jej dále jiným zločineckým subjektům.

Mohlo by vás zajímat

Nebezpečí ale zdaleka nezmizelo: Microsoft a Europol vyzývají k opatrnosti

Ačkoli se podařilo rozbít centrální přístup k malwaru Lumma, kvůli dalším odnožím infostealerů, jakými jsou Meduza, Rhadamanthys nebo Stealc, hrozba přetrvává.

Pokud kyberzločinci disponují dostatkem času a peněz, mají možnost škodlivou infrastrukturu obnovit. Microsoft všem uživatelům doporučuje, aby přijali následující ochranná opatření:

  • Pro přihlašování do různých profilů a služeb využívejte vícefaktorové ověřování a aktuální antivirový software.
  • Dbejte zvýšené opatrnosti při otevírání e-mailů a odkazů.
  • Důležité je také pravidelně aktualizovat operační systémy včetně instalovaných programů a aplikací, a také si udržovat zálohy pro zajištění bezpečnosti vlastních dat.

Zdroj: The Hacker News, Europa.eu


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme