Kdy je webkamera problém?
Pokud používáte vestavěnou kameru ve svém notebooku, monitoru nebo mobilním telefonu, máte určitou výhodu – moderní operační systémy jako Android nebo iOS totiž upozorňují uživatele na aktivitu kamery barevnými indikátory (např. oranžovou nebo zelenou tečkou). V takových případech je tedy nepravděpodobné, že by vás někdo sledoval, aniž byste si toho všimli.
Riziko roste zejména u externích USB webkamer nebo zařízení se zastaralým softwarem. Benjamin Netter, ředitel kyberbezpečnostní firmy Riot, upozorňuje, že obecná úroveň povědomí o digitálním bezpečí je nízká. Lidé kybernetickou bezpečnost většinou prý podceňují.
John Price ze společnosti Subrosa zase upozorňuje na starý hardware nebo software, který už neobsahuje důležité bezpečnostní záplaty. Podle něj může být právě tento typ zařízení snadným cílem pro hackery.
Tohle určitě nedělejte
Zvlášť rizikové je neopatrné instalování programů z internetu. Příklad: stáhnete si zdarma nějakou hru nebo aplikaci a při instalaci potvrdíte, že software smí používat vaši kameru. Možná si toho ani nevšimnete – ale už tím může začít problém.
Kyberzločinci mohou pomocí přístupu ke kameře sledovat a nahrávat dění v domácnosti, často bez jakéhokoliv povšimnutí. Tato videa pak mohou sloužit k vydírání nebo jiným formám zastrašování. Nejde jen o ztrátu soukromí – jde o citlivé narušení bezpečí celé domácnosti.
Jak se chránit?
- Aktualizujte software i firmware kamer.
- Používejte ověřené aplikace.
- Neschvalujte zbytečně přístup k webkameře.
- Kryjte kameru, pokud ji nepoužíváte.
- Zvažte používání bezpečnostních nástrojů, které monitorují přístup k hardwaru.
Zdroj: Daily Star, Secure Redact