Přejít k hlavnímu obsahu

Morseovka jako předzvěst internetu: co o ní víte? Zkuste si kvíz!

Josef Mika 24.05.2025
Morseova abeceda
info ikonka
Zdroj: Wikipedia/Rhey T. Snodgrass & Victor F. Camp

25. května 1844 zaslal americký vynálezce Samuel Morse první telegrafní zprávu. Použil k tomu 44 mil dlouhou zkušební linku z Washingtonu D.C. do Baltimoru. Víte, jak první zpráva zněla? A k čemu se využívala a ještě dnes využívá morseovka? Vyzkoušejte si ve výroční den svoje vědomosti v našem kvízu.

Kapitoly článku

Přesně před 181 lety se odehrál jeden z klíčových momentů v dějinách lidské komunikace. Americký vynálezce (a také malíř – věděli jste to?) Samuel Morse tehdy odeslal první telegrafickou zprávu. Její znění bylo „What hath God wrought?“ (volně přeloženo: „Co Bůh způsobil?“) a navždy změnila způsob, jakým lidé komunikují na dálku.

Morse spolu se svými spolupracovníky postavil první funkční telegraf a také vytvořil Morseovu abecedu – jednoduchý, ale geniální systém teček a čárek, který umožnil přenos zpráv prostřednictvím elektrických impulsů. Tento princip – kódování informací do jednoduchých signálů – se stal základem moderní datové komunikace.

Mohlo by vás zajímat

Pokračovat

Morseovka a internet

Ačkoliv dnes používáme internet, optické kabely nebo bezdrátové sítě, základní myšlenka zůstává podobná: převést informace na kód, který může být rychle a přesně přenesen na dálku. Morseovka tak představuje jakéhosi praotce digitální komunikace – v době, kdy jedničky a nuly ještě „mluvily“ tečkami a čárkami.

A co je fascinující – Morseova abeceda se používá dodnes. Najdeme ji v amatérském rádiovém provozu, námořní komunikaci i v nouzových situacích, kdy selžou moderní technologie.

Vyzkoušejte si své znalosti morseovky a průlomových objevů Samuela Morseho. 

Zdroj: Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme