Přejít k hlavnímu obsahu

Na Android se vrátil neřád Vultur: špehuje uživatele a nahrává obrazovku

Jiří Palyza 22.05.2025
android je obětí hackerů
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Patříte-li k široké skupině uživatelů systému Android, buďte v těchto dnech nanejvýš opatrní. Hackeři přichystali novou léčku a nebezpečný bankovní trojský kůň Vultur oblékli do kabátu bezpečnostní aplikace McAfee. Pokud jim skočíte na lep, ohrozíte své soukromí a vystavíte se špehování.

Kapitoly článku

Falešné zprávy SMS s manipulativním sdělením

Nejnovější riziko odhalili bezpečnostní experti ze společnosti Fox-it. Kyberzločinci se snaží šířit škodlivý kód prostřednictvím falešných SMS, které informují o neoprávněných transakcích.

Text vyzývá uživatele, aby zavolali na uvedené telefonní číslo, kde jsou manipulováni ke stažení údajné bezpečnostní aplikace od společnosti McAfee. Je to ovšem past, protože software ve skutečnosti obsahuje trojského koně Vultur. Pokud jej důvěřivý uživatel skutečně instaluje na své zařízení, umožní tím zločincům nahrávat obsah obrazovky, zaznamenávat stisky kláves a krást citlivé informace, jako například hesla nebo bankovní údaje.

falešná aplikace McAfee
info ikonka
Zdroj: Fox-it
Hackeři se snaží šířit údajnou bezpečnostní aplikaci, za kterou se skrývá nebezpečný škodlivý kód. V ohrožení jsou androidová zařízení.

Jak se před rizikem ochránit

První, co jistě každého uživatele trkne do oka, je manipulace ke stažení aplikace mimo oficiální platformu Androidu, Obchod Google. Obecným doporučením, jehož dodržováním se vyvarujete spoustě potenciálních problémů, je opatrnost v případě sideloadingu. Stahování softwaru mimo oficiální zdroje s sebou nese značná rizika.

V případě neočekávaných zpráv buďte nanejvýš opatrní. Textové zprávy či e-maily, které vás vyzývají k instalaci neznámých aplikací či otevírání aktivních odkazů, jednoduše ignorujte. Prověřte oprávnění, která mají jednotlivé aplikace přidělená. Pokud se vám zdají nadměrná a neodpovídající účelům aplikace, buďte velmi skeptičtí.

Mohlo by vás zajímat

I když to není výslovně nutné, určitě neuděláte chybu, pokud si na své zařízení instalujete některý z antivirových programů. Ten vám pomůže odhalit a případně zablokovat známé hrozby. Na prvním místě by ale měla být vaše vlastní obezřetnost.

Pokud jste si už podezřelou aplikaci instalovali, co nejrychleji ji odstraňte a proveďte kompletní kontrolu zařízení. V případně pochybností smartphone resetujte do továrního nastavení (nezapomeňte si předtím zálohovat data). Tímto krokem byste měli veškerý škodlivý software odstranit.

Zdroj: Fox-it.com


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme