Jak podvod funguje?
Celý trik začíná nevinně vypadající zprávou s odkazem na hlasování v taneční soutěži. Po kliknutí na tento odkaz však pachatel získá přístup k vašemu WhatsApp účtu. Následně začne z vašeho profilu rozesílat zprávy všem kontaktům s žádostí o půjčku peněz.
Policie uvedla že v Ústeckém kraji už řeší několik případů, kdy neznámý pachatel tímto způsobem získá přístup do cizího whatsappového účtu. Poté z něj rozeslal zřejmě všem kontaktům žádost o půjčení peněz s tím, že je zítra vrátí. Následně zašle číslo účtu, na který požaduje peníze poslat.


Oběti přicházejí o tisíce korun
Jen v okrese Chomutov policie od eviduje nejméně pět poškozených, kteří neznámému podvodníkovi poslali částky 27–30 tisíc korun v domnění, že půjčují peníze svému známému. Případy se objevily také na Mostecku, Lounsku a v dalších částech republiky.
Zvýšený počet oznámení na tento druh podvodu zaznamenala policie i na území hlavního města Prahy. Poškozených bude zřejmě přibývat, někteří přišli i o statisíce, varuje pražská policie na svých sociálních sítích.
Jak se ochránit?
Policisté radí:
- Nereagujte na podezřelé zprávy a neklikejte na neznámé odkazy
- Pokud vám přijde požadavek na půjčení peněz, vždy si nejdříve důsledně ověřte totožnost odesílatele
- Nejbezpečnější je zavolat přímo dotyčné osobě a ověřit, zda skutečně žádá o půjčku
- Podezřelé zprávy ihned smažte a varujte své známé
Mohlo by vás zajímat
Pozor na podvodné e-maily s nabídkou náprav škod z finančních podvodů: okradou vás podruhé

Opatrnost na prvním místě
Tento případ opět dokazuje, jak důležité je být obezřetný v online prostředí. I když zpráva přichází od někoho, koho znáte, vždy si raději ověřte její pravost, zejména pokud se jedná o žádost o peníze nebo kliknutí na neznámý odkaz.
Policie také doporučuje pravidelně si kontrolovat nastavení soukromí a zabezpečení na všech používaných sociálních sítích a komunikačních platformách. V případě, že se stanete obětí podobného podvodu, neprodleně kontaktujte policii.
Zdroj: Policie ČR, @PolicieCZ / X