Design a displej
Realme 14 5G patří s 6,67" OLED displejem k telefonům, které kombinují stále ještě poměrně kompaktní rozměry s dostatečnou plochou pro pohodlné hraní her nebo sledování online obsahu. Použitý OLED displej má rozumné Full HD+ rozlišení (2 400 x 1 080 bodů) s hustotou 395 ppi, 120Hz obnovovací frekvencí a maximálním jasem 2 000 cd/m2. Obsah se na obrazovce pohybuje naprosto plynule, barvy jsou živé, ale s poměrně lesklým povrchem je čitelnost na slunci poměrně omezená, nicméně možná.
Velmi slušný výkon
Telefon používá nový 4nm čipset Snapdragon 6 Gen4 s osmi výpočetními jádry a grafikou Adreno 810, doplněný v testované 256GB verzi o 8 GB RAM. Výhodou nového SoC je hlavně velmi dobře vyvážený poměr mezi slušným výkonem a nízkou spotřebou. S ohledem na cenu nabízí telefon opravdu slušné výkonnostní výsledky. V testu Geekbench 6 jsme mu naměřili v režimu všech jader výsledek 3 087 bodů v Geekbench a v PCMarku vykázal telefon celkové skóre 15 637 bodů, tedy více než například nedíávno testovaný Xiaomi Poco X7 nebo Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G. Ten ale s procesorem Snapdragon 7s Gen3 nabízí o něco vyšší výkon v testu Geekbench 6 multi (3 227 bodů).


Mohlo by vás zajímat
Test: Realme 14 Pro 5G Plus – slušně fotí a mění v zimě barvu

V herním benchmarku GFX Bench dosahuje Realme 14 5G výsledku 33 fps, Xiaomi Poco X7 rovněž skóre 33 fps a Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G výsledku 36 fps. Populární benchmark 3DMark Wild Life ale na telefonu z nějakého důvodu nedokázal proběhnout. Celkově vzato se v běžném provozu i při větším množství aplikací i otevřených oken systém Android 15 s Realme UI 6.0 chová svižně a je naprosto stabilní.
Při hraní méně a středně náročných her zvládá telefon bez problémů provoz na vysoké detaily a zjevně má i poměrně účinné chlazení, díky kterému se nezahřívá ani při delším běhu příliš nezpomaluje. U nejnáročnějších her, jako je Genshin Impact, je však nutné snížit detaily a počítat s občasným zatrhnutím.
Dlouhá výdrž na baterii
Jedním z hlavních lákadel telefonu je 6 000mAh křemíko-uhlíková baterie, která v praktickém provozu pohodlně zajistí dva dny náročného provozu a pokud telefon nepoužíváte příliš intenzivně, tak nemá problém vydržet tři dny. V testu PCMark jsme mu naměřili vynikající hodnotu 17 hodin a 23 minut, což odpovídá cca 18 hodinám přehrávání videa nebo téměř 12 hodinám hraní. Nabíječka není součástí dodávky, ale telefon podporuje 45W nabíjení a na našem referenčním adaptéru se z nuly na sto nabil za jednu hodinu a 18 minut.


Výhodou baterie, kterou Realme pojmenovalo “Titan”, je nejen vyšší energetická hustota, ale hlavně delší životnost. Podle výrobce si má akumulátor i po 1 400 nabíjecích cyklech uchovat 80 % své původní kapacity, což je po čtyřech až osmi letech provozu vynikající stav. Výhodou Si-Ca baterie je i zvýšená odolnost vůči provozu v chladném prostředí. Svoji kapacitu by si měla uchovat i při několika desítkách stupňů Celsia pod nulou. Šikovná je i technologie Smart Bypass, díky které směřuje při hraní energie z připojeného adaptéru přímo do základní desky a obchází akumulátor, takže se telefon méně zahřívá a šetří se nabíjecí cykly baterie.
Hlavní fotoaparát hlavně za světla
Ačkoliv to na pohled vypadá, že se na zadní straně nachází tři objektivy, prakticky telefon používá pouze hlavní 50Mpx fotoaparát s optickou stabilizací. Vedle něj je zde už jen 2MPx hloubkový ToF snímač a třetí kroužek obsadil blesk.


Kvalita snímků není za dobrého světla špatná, ale ani výborná. Čistě digitální zoom lehce vykazuje šum už při 2x zvětšení a při vyšším zoomu je už výsledek pouze orientační. Přes optickou stabilizaci a poměrně slušnou světelnost f/1,8 toto není zařízení na noční fotografické procházky. Snímky osvětlených ulic jsou ještě použitelné, ale při podrobnějším zkoumání již viditelně přibývá šumu a splývají či mizí detaily. Přední 16Mpx selfie kamera je pro méně náročné uživatele v pohodě použitelná.
Líbil se nám specializovaný režim “Pod vodou”, který usnadňuje podvodní fotografování a promění fyzická tlačítka regulace hlasitosti ve spoušť pro snímání fotografií nebo videa. To je praktické, protože pod hladinou bývá dotykový vrstva displeje jako spoušť jen špatně použitelná. Nechybí ani AI režimy pro vylepšení portrétů nebo odstranění nežádoucích objektů, výsledky jsou ale spíše průměrné.
Výbava a konektivita
Komunikační výbava telefonu není na špičkové úrovni, ale je v rámci své cenové kategorie velmi dobrá. Najdeme zde Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC pro bezkontaktní platby, rychlou a přesnou čtečkou otisků prstů v displeji a samozřejmě i podporu různých navigačních systémů. 256GB úložiště musí uživatelům stačit, slot pro microSD kartu vedle dvou parkovacích míst na 5G nanoSIM nenajdeme. Systémový USB-C konektor je samozřejmě pouze pomalejšího standardu USB 2.0. Oceňujeme vysokou odolnost proti vniknutí vody a prachu na úrovni IP69, což v této cenové kategorii není běžné. Ačkoliv to výrobce výslovně nezmiňuje, podle nových předpisů EU by měl telefon obdržet pětiletou podporu na aktualizace operačního systému i bezpečnostních záplat.


Shrnutí
Realme 14 5G je slušný telefon střední třídy, který zaujme hlavně dlouhou výdrží na baterii a potěší i většinu hráčů. OLED displej je pěkný, ale mohl by být jasnější. Hlavní fotoaparát pořizuje za dne slušné fotografie, večer ale produkuje výrazný šum a celkově nás moc nezaujal. Na běžné občasné focení ale stačí.
Technická data
Realme 14 5G
Chip známka
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 6,67" / 2 400 x 1 080 / OLED / 120 Hz |
CPU / GPU / RAM | Snapdragon 6 Gen4 / 18x 441-2 300 MHz / Adreno 810 / 8 GB |
Výbava | 2x nanoSIM (5G), Wi-Fi 6, USB-C 2.0, BT 5.2, 50+2 / 16 Mpx, 6 000 mAh, NFC, IP68/69 |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (219,4 GB) / ne / ano |
PCMark 3.0 | 15 637 bodů / 17:23 h:m |
Geekbench (multi) / GFX-Bench | 3 087 bodů / 33 fps |
Operační systém | Android 15 |
Rozměry a hmotnost | 163 x 76 x 8 mm, 196 g |
Cena | 8 499 Kč |