Každý o něm mluví, ale nikdo jej neviděl
Žádný Windows 12 zatím není k dispozici. Ani jako ohlášená verze, ani jako preview či beta. Microsoft v této věci už několik let mlží. Čím déle ale tento stav trvá, tím více se množí spekulace o další budoucnosti Windows. Fanoušci stále přicházejí s novými koncepčními videi a požadavky na funkce.
Jakkoli je zajímavé o další verzi Windows spekulovat, realita je jiná. Většina uživatelů stále setrvává u Windows 10 a nástupce Windows 11 se příliš nerozjíždí. Každopádně ani na veletrhu CES 2025 nepadlo o Windows 12 ani slovo.
Podzimní ukončení Windows 10 však zásadně změní ekosystém Windows. A čím více bude marketingová mašina Microsoftu v podpoře Windows 11 úspěšná, tím méně je pravděpodobné, že se Windows 12 dočkáme v blízké budoucnosti. V současné době je cíl Redmondu jasný: přesunout miliony uživatelů z Windows 10 na Windows 11.
Přesto ale spekulace o Windows 12 kolují už delší dobu. Hlavním argumentem je humbuk, který se rozjel v souvislosti s umělou inteligencí. Od chvíle, kdy se na podzim roku 2022 objevil ChatGPT, působí AI v technologickém světě značný rozruch. Microsoft také patří k jedněm z největších zastánců umělé inteligence a ani se není čemu divit: do startupu OpenAI, který za ChatGPT stojí, investoval nemalou částku peněz.
Zatímco se ještě donedávna na Windows po dlouhá léta nic zásadního neměnilo, nyní jej Microsoft přetváří v operační systém prošpikovaný umělou inteligencí. Mnozí v tom vidí cestu, jak z Windows 11 udělat "AI Windows" verze 12. K tomu však prozatím nedošlo.
Druhým důvodem, který významně přiživuje spekulace o Windows 12, je strategie Microsoftu v oblasti cloudových technologií. Virtuální Windows, který běží jako cloudový počítač, je už nějakou dobu dostupný a firmy si jej mohou v různých formách předplatit v rámci služby Windows 365. Pro soukromé uživatele to ale bylo doposud prakticky neznámé.
Zvěsti vycházely z toho, že pokud by se Windows už neinstaloval lokálně, ale pouze streamoval online, dalo by to základ pro změnu názvu systému. Ani to se však doposud nepotvrdilo.
Windows 12: kdy se objeví nástupce Windows 11?
Podle zvěstí pracuje Microsoft na Windows 12 od jara 2022. A je i dost možné, že v Redmondu existuje oddělení, které – skryté před očima zvědavců – pracuje na inovacích v systému. Pravděpodobnější ale je, že se spíš jedná o vývoj kopilotních funkcí pro Windows 11.
V této souvislosti také přichází do hry fakt, že Microsoft nepoužívá název Windows 12, nicméně rád se vyjadřuje v superlativech. Aplikace Copilot a nová podpora platformy ARM byly marketingově prodávány jako velké události. Někteří uživatelé možná čekali více, a proto si představovali zcela nový Windows.
Co ale hovoří proti Windows 12

Windows 10 bude podporován až do října 2025. Marketingová strategie Microsoftu je postavena na tom, že uživatelé přejdou na Windows 11, nebo si zakoupí nový počítač Copilot Plus. Nicméně i na novém hardwaru poběží Windows 11. Lze si jen stěží představit, že Microsoft přesvědčí miliony uživatelů, aby přešli na Windows 11, a záhy uvede Windows 12.
Humbuk kolem Windows 12 proto v současnosti značně opadl. Ani není známo žádné datum uvolnění takového systému. Podle našeho odhadu se v roce 2025 ničeho takového nedočkáme. A pokud bychom si představili, jak dlouho bude trvat, než masy uživatelů přejdou na Windows 11, pravděpodobně se Windows 12 nedočkáme ani v roce 2026.
Mohlo by vás zajímat
Příležitost pro kyberzločince? Microsoft rozesílá upozornění o ukončení podpory Windows 10

Funkce Windows 12: čím by Microsoft mohl u uživatelů bodovat?
Není to tak dlouho, kdy Microsoft tvrdil, že Windows 10 bude posledním systémem Windows, který se bude jen nadále vylepšovat. Bum a je zde Windows 11, který toto tvrzení obrací naruby. Pro následný Windows 12 jistě existuje spousta prostoru pro další inovace, které jsou přiživovány různými tipaři. A zejména příklad umělé inteligence ukazuje, jak je trh dynamický a potvrzuje, že vývoj nikdy nelze dlouhodobě předvídat.
To, co by mohl Windows 12 přinést, odráží spíš přání uživatelů, než reálný vývoj Microsoftu. Opakovaně zaznívají následující oblasti:
- nové bezpečnostní funkce,
- hlubší integrace umělé inteligence,
- modulární design systému,
- technické přepracování a odebrání starších komponent systému,
- sjednocená grafika,
- plovoucí lišta Hlavního panelu,
- vyhledávání přímo na ploše, tak jak to nabízí systém MacOS.
Každý uživatel by pochopitelně mohl tento seznam dále rozšířit. Například bychom rádi viděli méně komplikací s aktualizacemi systému a delší výdrž běhu na akumulátor u laptopů. Je ale také jasné, že všechny uvedené body lze integrovat do Windows 11 a systému není hned nutné dávat nové jméno.
Mohlo by vás zajímat
Tip: nejlepší klávesové zkratky pro Windows, které téměř nikdo nepoužívá – znali jste je?

Hardwarové požadavky na Windows 12: jaká zařízení budou kompatibilní?
Vzhledem k tomu, že žádný oficiální systém Windows 12 neexistuje, nejsou od Microsoftu v současnosti k dispozici ani žádné oficiální informace o systémových požadavcích. Pokud bychom ale i nadále pracovali s myšlenkou hlubší integrace umělé inteligence, bylo by logické, aby Windows 12 vyžadoval přinejmenším hardware Copilot Plus, tedy počítač s odpovídajícím výkonným NPU.
Minimální požadavky pro PC Copilot Plus jsou momentálně tyto:
- Procesor: dvě a více jader s minimální frekvencí 1 GHz,
- Operační paměť: od 16 GB,
- Úložiště: minimálně 256 GB SSD,
- NPU: od 40 TOPS,
- Zabezpečení: TPM 2.0,
- Systémový firmware: UEFI s funkcí Secure Boot,
- Grafická karta: ovladač WDDM 2.0, kompatibilní s DirectX 12,
- Obrazovka: displej s minimálním rozlišením 720p a velikostí úhlopříčky alespoň 9",
- Internet a účet Microsoft: aktivní připojení k internetu a účet Microsoft pro nastavení a registraci systému.
Co ovšem hovoří proti těmto předpokladům
Microsoft už nyní v souvislosti s přechodem na Windows 11 spoustu stále funkčních PC pošle do šrotu. Pokud by ovšem hardwarové šrouby opět o něco víc utáhl, hrozí to samé. Těžko si ale jde představit, že by to uživatelé v tak krátkém časovém období po sobě skousli.
Windows 12: tak trochu fantom mezi systémy
Nový systém je prozatím čirá spekulace. Microsoft se o ničem takovém vůbec nezmiňuje. Mnozí uživatelé by si sice nový systém přáli, za současného stavu je ale Windows 11 jedinou cestou, kterou chce Microsoft jít. Pokud byste chtěli setrvat u Windows, ani neexistuje žádná jiná alternativa.
Kdo ale Microsoft trochu zná, tak ví, že věci se mohou změnit rychlostí blesku. Není to vždy jen o technologiích. Také záleží na tom, jací lidé jsou na rozhodujících pozicích a jaká témata prosazují.
Je velmi nepravděpodobné, že bychom se v dohledné době dočkali nové verze, která by mohla být označena Windows 12. Nicméně ještě bychom tento projekt zcela neodepisovali.
Zdroj: Tech Radar, PC Mag