Pomalá Wi-Fi – co dělat?
Nejste-li spokojeni s rychlostí internetového připojení, nemusí být na vině hned Wi-Fi. Pomalý nebo vypadávající internet může způsobovat i DSL přípojka nebo jiná technologie, kterou je internet přiváděn k vašemu Wi-Fi routeru. V takovém případě je třeba se obrátit na vašeho poskytovatele internetového připojení.
Pokud je to možné, zkuste se připojit kabelem LAN přímo k internetovému směrovači a otestujte si rychlost internetu. Nástrojů je k dispozici celá řada, hodně známý je například Ookla Speedtest.
Spousta současných modelů routerů také dokáže rychlost připojení zobrazit prostřednictvím uživatelského rozhraní. Jako první krok doporučujeme tyto hodnoty zkontrolovat a pokud je připojení příliš pomalé nebo selhává, obraťte se přímo na svého poskytovatele internetu.
1. Dobrý přístup k Wi-Fi směrovači
Prověřili jste rychlost internetu, který je k vám přiváděn, a zjistili, že je vše v pořádku a úzkým hrdlem je skutečně Wi-Fi. Pak je vhodné všechna zařízení, která k Wi-Fi síti připojujete, přesunout co nejblíž ke směrovači. V bezprostřední blízkosti je totiž surfování obvykle nejrychlejší. To souvisí i s dosahem signálu a dalším krokem je jeho optimalizace.
Je-li problém s přenosem i v těsné blízkosti směrovače Wi-Fi, může to být způsobeno zastaralým modelem nebo instalovaným softwarem včetně ovladačů. Vše aktualizujte a pokud možno, proveďte to i pro firmware routeru.
Není nutné si nový Wi-Fi router kupovat hned každý rok, ale zastaralé směrovače mohou být brzdou, kterou nevyřešíte experimenty s nastavením, umístěním anebo dalšími triky. V takovém případě pomůže pouze upgrade zařízení.

V ideálním případě byste měli Wi-Fi router umístit na místo, kde se k němu nejčastěji připojujete a kde trávíte většinu času, pokud jste online. Pokud je to možné, umístěte router zhruba do střední výšky a i když to jistě nebude mnoha estétům po chuti, neschovávejte jej za jiné dekorativní předměty: například květiny.
Důvodem je skutečnost, že různé reflexní povrchy včetně rostlin, které jsou umístěné v bezprostřední blízkosti routeru, tlumí šíření radiového signálu. Pokud chcete dosáhnout v rámci možností co nejrychlejší Wi-Fi, je potřeba se těmto rušivým vlivům vyhnout.
K testování pokrytí Wi-Fi můžete použít laptop nebo mobil. Vhodné jsou aplikace, jako například WiFiman, nebo HeatMapper. Pokud se budete pohybovat po různých místech, aplikace vám dokáží zobrazit intenzitu signálu a pro vás to bude dobré vodítko například pro experimenty s lepším umístěním routeru nebo směrováním jeho antén.

3. Detekce opakovačů Wi-Fi
Pokud zrovna nebydlíte někde na samotě, je pravděpodobné, že i vaši sousedé mají svou Wi-Fi. Zvlášť v bytových domech se můžete setkat se situací, že na vašem místě detekujete hned několik Wi-Fi sítí s poměrně dobrou úrovní signálu. V takovém případě je důležité, abyste si nastavili jednu z automatických funkcí routeru a předešli tak zbytečným kolizím.
Jaké bezdrátové sítě jsou v dosahu, vám spolehlivě detekují nástroje, jako například InSSIDer nebo WiFi-Scanner. Odpovídající grafické znázornění nabízí i prostředí spousty routerů. I když to zní velmi lákavě, nenastavujte si číslo kanálu pro vaši Wi-Fi ručně. Funkce automatického výběru routerem je obvykle mnohem lepší.
4. Využívejte i frekvence 5 a 6 GHz
Frekvenční pásmo 2,4 GHz je beznadějně plné. Moderní routery používají i 5 GHz a nejnovější modely začínají nabízet už i pásmo 6 GHz. V pásmu 5 GHz je vytíženost nižší, proto jej pokud možno využívejte.
Teoreticky můžete v pásmu 5 GHz dosáhnou lepší rychlosti, problém ale může být s dosahem. Doporučujeme proto mít router někde v „centru dění“, typicky třeba v obýváku nebo přímo v pracovně. V případě frekvence 6 GHz výhody poznáte také především v bezprostředním dosahu routeru.
5. Pokrytí „mrtvých koutů“ Wi-Fi
Ve větších bytech nebo domech sice můžete zkoušet ledasco, nicméně vždy se najde nějaké zákoutí, kde Wi-Fi nebude optimální. V takovém případě vám nezbyde, než sáhnout po některém z hardwarových rozšíření Wi-Fi sítě.
Obzvlášť užitečné jsou pro tento účel systémy mesh. Kromě základního Wi-Fi routeru si můžete do bytu či domu pořídit další Wi-Fi zařízení, které dohromady vytvoří velkou Wi-Fi síť. Ta bude v ideálním případě fungovat i v tom nejzapadlejším koutě vašeho příbytku.
Zdroj: XDA, Tech Target