Galaxy S25 Edge v naší recenzi
Tenký, a především lehký Samsung Galaxy S25 Edge, nás zaujal nejen vzhledem. OLED displej s úhlopříčkou 6,7 palce nabízí jemné rozlišení, 120Hz frekvenci a poměrně vysoký maximální jas. Snapdragon 8 Elite „for Galaxy“ zajišťuje silný výkon, aniž by se tělo telefonu příliš zahřívalo. Kvůli výrazně snížené kapacitě baterie je však výdrž modelu Edge zřetelně kratší než u ostatních telefonů z řady Galaxy S25 a zlepšit by se mohla i rychlost nabíjení.
Duální fotoaparát vyrábí krásné fotografie, ale nemá optický teleobjektiv, takže kvalita přiblížení objektů je pouze průměrná. Výbava je ale na prvotřídní úrovni, nechybí umělá inteligence „Galaxy AI“, moderním standard, jako je Wi-Fi 7 a duální telefon s podporou eSIM. Prvotřídní jsou také aktualizace až do roku 2032. Dlouho odkládanému uvedení a atraktivitě telefonu ale odpovídá i cena, která se bude pohybovat okolo 32 000 Kč (1 249 eur).

Tenký mobil s velkým displejem
Smartphony s obřími 6,7“ nebo ještě většími displeji nebývají z hlediska ovládání a mobility obzvlášť šikovné. Mezi doposud testovanými smartphony jsme dlouho nenarazili na lehčí zařízení než Honor 90, který vážil jen 183 gramů. Samsung Galaxy S25 Edge tento rekord jednoznačně překonává, protože váží pouhých 163 gramů, přibližně stejně jako mnohem menší Samsung Galaxy S25. Nezní to jako velký rozdíl, ale v ruce jej skutečně poznáme. Velký Samsung S25 Edge v ruce působí prakticky jako drobeček.
Kromě hmotnosti za to může hlavně tenký titanový kryt s tloušťkou pouhých 5,8 milimetru, ze kterého ale značně vystupuje blok fotoaparátů, takže v nejtlustším bodě má S25 Edge na šířku 10,1 milimetru. Přísně vzato je tak S25 Edge v nejtlustším místě ve skutečnosti zhruba jen o milimetr tenčí než Galaxy S25 Plus.
Díky plochým bokům se Galaxy S25 Edge i přes velkou úhlopříčku opravdu pohodlně drží v ruce. Hladká zadní strana však doslova volá po ochranném krytu. Z hlediska specifikací je telefon díky titanovému rámu a certifikaci IP68 dobře chráněný vůči vlivu okolí, ale ochranný krys si s ohledem na cenu telefonu asi pořídí většina zájemců. No, a potom už bude ta úžasně tenká konstrukce téměř stejně tlustá jako u konkurence. Perfektní mobilita ale není jediným důvodem pro koupi Samsungu Galaxy S25 Edge.

Mohlo by vás zajímat
Test: Samsung Galaxy S25 Ultra – ve všech ohledech lepší

6,7palcový displej se snadno vyrovná nejlepším OLED panelům ve svém segmentu. Díky WQHD+ rozlišení (3 120 x 1 440 pixelů) je obraz ostrý a jasný a 120Hz obnovovací frekvence vytváří naprosto plynulý obraz.
Naměřená přesnost barev a intenzita kontrastů působí v testovací laboratoři i při praktickém používání velmi dobrým dojmem. Displeji jsme naměřili také vysoký maximální jas 1 514 cd/m², díky kterému lze obsah snadno rozpoznat i na slunečním světle.
Vysoký výkon, menší baterie
Přes extrémně tenké tělo spoléhá i Samsung Galaxy S25 Edge na procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite „for Galaxy“, který používá i zbytek generace Galaxy S25. V kombinaci s 12 GB paměti RAM podává i v modelu Edge vynikající výkon. Ať už máte otevřené desítky oken prohlížeče, upravujete náročné obrázky nebo videa či hrajete nejnáročnější hry, tento telefon si se vším bez sebemenších problémů poradí.
Zvlášť pro hráče je dobrou zprávou, že má telefon i přes tenké tělo velmi dobře pod kontrolou vývoj tepla. Přestože se zařízení při zátěžovém testu znatelně zahřívá, rámeček telefonu můžeme stále pohodlně držet v rukou. Galaxy S25 Edge automaticky taktuje svůj výkon, ale v benchmarcích nedosahuje výrazně nižších hodnot než ostatní modely. Tenké tělo tedy nemá žádný výrazný negativní vliv na teplotu a výkon telefonu.

Obavy z menší lithium-iontové baterie však nebyly tak neopodstatněné. Ve srovnání s modelem Samsung Galaxy S25 Plus je kapacita baterie Galaxy S25 Edge nižší přibližně o 20 %, a má tak pouhých 3 900 mAh.
Ve výsledku vydržel v našem standardním testu baterie Galaxy S25 Edge celkem 15 hodin a 41 minut nepřetržitého používání při 60Hz obnovovací frekvenci a jednoduchých úkonech, jako je chatování, surfování a streamování videa. To není špatný údaj, ale Galaxy S25 Plus vydrží podstatně déle, přes 19 hodin. Pokud vám však nevadí 60Hz obnovovací frekvence nebo smartphone stejně používáte jen občas, měli byste den zvládnout v pohodě.
Galaxy S25 Edge není žádným rekordmanem ani co se nabíjení týče. Po půlhodině na USB-C kabelu se systém nabije pouze na 53 procent, což vystačí na něco málo přes osm hodin non stop provozu. Lepší hodnoty nepředvádějí jen ostatní mobilní telefony Samsung Galaxy S25, ale například i Motorola Edge 60 Pro, která se za půl hodiny nabije na přibližně 80 procent, což odpovídá 14 hodinám práce a plné dobití ji zabere 52 minut (poté vydrží 17,5 hodiny).


Krásné fotografie, ostré video a žádný optický zoom
Kromě řady Flip používá nyní Samsung v každém novém smartphonu Galaxy trojitý fotoaparát. Ne tak u Galaxy S25 Edge. Ačkoli bychom v této cenové kategorii očekávaly plnou výbavu, Samsung se rozhodl samostatný optický teleobjektiv tentokrát vyřadit.
Zůstává nám tak „pouze“ 200Mpx hlavní fotoaparát a 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv. Ty nabízejí až desetinásobný rozsah digitálního zoomu, kterému viditelně napomáhá i software. Kvalita je velmi dobrá, zejména při nízkých úrovních zoomu, ale nemůže konkurovat dalším sourozencům z řady Galaxy S25.
Lepší dojem dělají snímky bez zoomu. Zobrazují realistické barvy, pěkné kontrasty i dobrou ostrost a jsou přesvědčivé i při slabém osvětlení. V horším světle však kvůli o něco nižší ostrosti a detailům snímky klasifikujeme jako mírně horší než u standardního modelu S25. Přesto se nám fotografie celkově stále líbí. Stejně jako ostatní smartphony S25 natáčí S25 Edge videa ve 4K při 60 snímcích za sekundu nebo v 8K při 30 snímcích. Dobře si vedou i po zvukové stránce, přičemž umělá inteligence v případě potřeby úspěšně filtruje šum na pozadí.

Skvělá výbava a umělá inteligence v tenkém provedení
Dlouho se spekulovalo, bez kterých aspektů špičkové výbavy by se tenký Samsung Galaxy S25 Edge mohl obejít. Kromě fotoaparátu a baterie však nakonec nemusíme dělat žádné kompromisy. Pouzdro je chráněno proti poškození vodou i při ponoření podle normy IP68 a podporuje bezdrátové nabíjení.
Pod displejem je také integrován ultrazvukový snímač otisků prstů, který reaguje rychle a nijak výrazně nesvítí. Autentikace může také probíhat pomocí skenování obličeje prostřednictvím 12Mpx selfie fotoaparátu. Samozřejmě se dá použít i vzor nebo PIN.
Moderní standardy a požadavky splňuje i bezdrátová výbava. Nechybí Wi-Fi 7, podpora 5G mobilní komunikace, Bluetooth 5.4 a NFC pro bezkontaktní placení. Pro provoz na dvě SIM karty můžeme podle potřeby kombinovat fyzické nanoSIM karty s eSIM a telefon dokonce dokáže paralelně pracovat se dvěma eSIM kartami.
Při uvedení na trh je Samsung Galaxy S25 Edge plně vybaven známými funkcemi umělé inteligence „Galaxy AI“. Patří mezi ně inteligentní hlasový asistent Google Gemini, který dokáže automaticky vyhledat nejbližší zápas vašeho oblíbeného fotbalového klubu a uložit jej jako záznam v kalendáři pouhým stisknutím tlačítka nebo hlasovým příkazem.
Fotografie nabízejí nástroje AI, jako je kouzelná guma a generativní vyplňování prázdných míst na okraji snímku při otočení výřezu snímku. Videa lze pomocí generativních mezivzorků přeměnit na přesvědčivé zpomalené záznamy, hovory lze překládat v přímém přenosu (zatím stále ne v češtině) a zařízení dokáže rychle sumarizovat obsah webových stránek.
I když se výsledky využití umělé inteligence jako obvykle liší kvalitou a mnohé z nich vyžadují připojení k internetu, některé z nástrojů se ukazují jako praktičtí každodenní pomocníci. Vyžadují však také vytvoření účtu Samsung. Předinstalován je systém Android 15 a jeho aktualizace budou k dispozici celkem sedm let, tedy do roku 2032.
Technická data
Samsung Galaxy S25 Edge
Chip známka
Displej (úhlopříčka / rozlišení) | 6,7" / 3 120 x 1 440 / OLED / 1-120 Hz |
Displej (max. jas / šach. kontrast) | 1 514 cd/m2 / 152 : 1 |
CPU / GPU / RAM | Snapdragon 8 Elite / 2x+6x / 384 MHz - 4,47 GHz / Adreno 830 / 12 GB |
Výbava | 2x 5G, 2x eSIM, Wi-Fi 7, USB-C (3.2), BT 5.4, NFC, 200+12 / 12 Mpx, 3 900 mAh, indukční dobíjení, IP68 |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB (219,6 GB) / ne / ano |
Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / dobíjení | 15:41 / 1:35 h:m |
PCMark 3.0 / GFX Bench | 20 070 bodů / 181 fps |
Operační systém | Android 15 |
Rozměry a hmotnost | 158 x 76 x 5,8-10,1 mm, 163 g |
Výkon (20 %) | 1,0 |
Výbava (20 %) | 1,2 |
Výdrž na baterii (20 %) | 1,6 |
Displej (20 %) | 1,4 |
Fotoaparát (20 %) | 1,6 |
Cena | cca 32 000 Kč |