Má vůbec smysl odpojovat zařízení od síťové zásuvky?
U elektrických spotřebičů, které se nepoužívají, někteří uživatelé jednoduše vytáhnou jejich síťové připojení ze zásuvky. Jsou ale typy zařízení, které úplné odpojení od elektrické sítě nesnesou. Ani v případě, kdy třeba odjíždíte na dovolenou a nebudete je delší dobu používat.
O úsporu elektrické energie se dnes stará mnoho domácností a snaží se najít způsoby, které by jim v tom pomohly. Jednou z oblastí je ponechávání některých spotřebičů v pohotovostním režimu, což z hlediska spotřeby nemusí být optimální řešení. V některých případech se vyplatí zařízení zcela odpojit.
Mnoho lidí si ale neuvědomuje jednu podstatnou věc: rozhodující je typ elektrického spotřebiče. V některých případech si můžete jejich celkovým odpojením od zdroje elektrické energie způsobit zbytečné problémy. V krajním případě může dojít i k poškození, jehož náprava – pokud bude vůbec možná – bude stát mnohem více, než kolik činí případná úspora na elektřině.
3 typy zařízení, které nevytahujte ze zásuvky
Ne všechny elektrické spotřebiče snášejí vytažení ze zásuvky 230 V dobře. Může to být způsobeno mnoha různými důvody. V některých případech jde o princip jejich funkce, jindy je příčinou jejich naprogramování. V každém případě, u některé elektroniky, která už dnes bývá součástí výbavy bezmála každé domácnosti, je to zřejmé.

Inkoustové tiskárny
Co se týče úspory elektrické energie, inkoustové tiskárny zrovna nepatří k jejím velkým konzumentům. Proto jejich odpojování od elektrické sítě vůbec není nutné. Pokud byste tak přesto učinili a namísto vypnutí síťovým tlačítkem tiskárnu vypojili ze zásuvky, můžete způsobit problém.
Při normálním provozu je tiskárna připravena k tisku a tisková hlava je v částečné pohotovosti. Pokud ale vytáhnete zástrčku ze zásuvky, tento stav se přeruší a hlava už nebude v režimu, do kterého se dostává vždy po počáteční inicializaci – například po výměně inkoustové kazety.
Znamená to, že po opětovném zapojení do sítě se tiskárna restartuje, tisková hlava bude vyžadovat nastavení a provede zkušební výtisk. Pokud byste pak porovnali náklady na spotřebovaný inkoust na provedení tohoto procesu, zjistíte, že vytažení ze zásuvky vůbec nemá smysl. Jsou mnohem vyšší než cena spotřebované elektrické energie, pokud byste tiskárnu nechali trvale zapojenou v zásuvce a vypínali ji pouze tlačítkem.

Moderní televizory, které jsou vybaveny obrazovkami s technologií OLED, by se také neměly zcela odpojovat od síťového napájení. Pokud je totiž vypnete standardním způsobem, spustí cyklus optimalizace pixelů. Pokud byste však síťový kabel televizoru zcela vysunuli ze zásuvky, tyto cykly přerušíte. Z dlouhodobého hlediska by se pixely mohly poškodit, a to by mohlo časem vést k celkovému a nenávratnému zhoršení kvality obrazu.
Odpojením od sítě také může u některých typů televizorů dojít k resetu nastavení obrazu. Po opětovném zapojení to pak budete muset provést kompletně znovu.

Router (a další síťová/Wi-Fi zařízení)
Výhodou Wi-Fi routerů, které běží nonstop, je neustálá dostupnost internetového připojení. Možná vás napadlo, že by stálo za to router na noc vypínat. Stejně zpravidla spíte a internet nepotřebujete. To má ale smysl dělat pouze v případě, že k bezdrátové síti nejsou zapojena žádná další důležitá zařízení.
Pokud ale na routeru závisí pevná telefonní linka, záznamník nebo chytrá domácí zařízení, pak jej raději nevypínejte ani neodpojujte. Přinejmenším tím může být narušena jejich správná funkce. A pokud se opětovně restartuje internetové připojení, u některých zařízení může dokonce dojít k problémům s jejich správnou funkcí.
Stejně tak i přerušované napájení u některých typů routerů zrovna nemusí prospívat jejich dlouhodobé funkčnosti a spolehlivosti. Přeci jen při častém zapojování/vypojování může docházet k napěťovým špičkám, mnohá elektrická zařízení s choulostivou mikroelektronikou mají také rády konstantní provozní teplotu a v neposlední řadě vypnutím ze sítě můžete u routeru přerušit i aktualizace firmwaru s následnými komplikacemi.
Vypnout zařízení vypínačem nebo vytáhnout kabel ze zdi?
Samozřejmě může být rozdíl, pokud zařízení zcela odpojíte od elektrického napájení vytažením ze zásuvky, nebo jej pouze vypnete tlačítkem na zařízení nebo dálkovém ovladači. Mnoho elektrických spotřebičů totiž spotřebovává elektřinu i po svém vypnutí, což je vlastně v mnoha případech pouze stav pohotovostního režimu.
Do této skupiny patří například televizory, rádia, LCD monitory a bezdrátové telefony. Jejich červené či jinak barevné diody jasně indikují, že i v tomto stavu do zařízení proudí elektrická energie. Tomuto stavu se také říká fantomové nabíjení.
Zdroj: How-To Geek (1), (2), The Sun