Přejít k hlavnímu obsahu

Užijte si spolehlivou Wi-Fi i na zahradě: pár triků pro lepší signál i mimo dům

Josef Mika 14.05.2025
Wi-Fi zahrada
info ikonka
Zdroj: zinkevych/Freepik

Chcete si pouštět filmy nebo hudbu a surfovat na internetu pohodlně i venku na zahradě díky rychlé a spolehlivé Wi-Fi? Není to sice taková věda, ale pečlivé nastavení domácí bezdrátové sítě pro tyto účely se určitě vyplatí. Přinášíme vám tři tipy, jak zajistit dobré připojení i na trávníku za domem.

Kapitoly článku

Wi-Fi na zahradě: proč to může být problém?

V bytech a domech je dnes připojení k internetu téměř stejnou samozřejmostí jako třeba vybavení sporákem a lednicí. S Wi-Fi na zahradě je to však jinak. Většina základních routerů zkrátka nemá takový dosah, aby spolehlivě pokryla celý pozemek kolem domu. Máte ale k dispozici tři možnosti, jak si zajistit slušný signál i venku pod širým nebem.

Důvodů, proč Wi-Fi na zahradě kulhá za pokrytím v domě, je hned několik. V první řadě je to pravděpodobně kvůli vzdálenosti od routeru. Je to proto, že síťové signály jsou přirozeně tím slabší, čím dále od zdroje se nacházíte. Dosah typického domácího routeru často nestačí k efektivnímu pokrytí velkých venkovních ploch.

Mohlo by vás zajímat

  • Stavební překážky: stěny, okna a dveře mohou signál Wi-Fi zeslabit. Čím více strukturálních překážek je mezi routerem v domě a zahradou, tím slabší bude výsledný signál. Přenosu signálu mohou bránit zejména materiály jako beton, kov a někdy i sklo.

  • Rušení jinými zařízeními: na zahradě může být rušení snadno způsobeno jinými bezdrátovými zařízeními, jako je otevírání garážových vrat, bezdrátové meteorologické stanice nebo sousedovy Wi-Fi sítě.

  • Vlivy prostředí: Vlivy prostředí mohou být překážkou i pro vaši bezdrátovou síť na zahradě. Stromy a rostliny, zejména pokud jsou vlhké, pohlcují a rozptylují signál. Počasí zase může mít vliv na výkon, protože vysoká vlhkost, déšť nebo dokonce stav atmosféry mohou ovlivnit sílu a kvalitu signálu.

Powerline technologie přenáší signál ven prostřednictvím elektrického vedení

Asi nejjednodušší možností je pořídit si tzv. powerline adaptér. V tomto případě není internetový signál vysílán na zahradu prostřednictvím sítě Wi-Fi, ale dostává se ven prostřednictvím elektrického rozvodu domu. K použití powerline adaptéru stačí zásuvka na zahradě, která je připojena ke stejnému elektrickému okruhu jako váš dům.

Po připojení přenáší powerline adaptér signál WiFi a vy se můžete bez problémů připojit ke směrovači prostřednictvím této „mezistanice“.

Wi-Fi repeater
info ikonka
Zdroj: Wim van 't Einde/Unsplash
Repeater, neboli opakovač, se strká do elektrické zásuvky a zajistí delší dosah Wi-Fi sítě. K některým modelům můžete připojit i LAN kabel.

Wi-Fi opakovač zajistí dobré připojení

Pravděpodobně jste již slyšeli o Wi-Fi opakovačích. Takové zařízení umístíte v dosahu signálu z hlavního Wi-Fi routeru, a takový repeater pak "opakuje" signál. Tímto způsobem můžete zvětšit dosah Wi-Fi a pohodlně dostat bezdrátovou síť i do zahrady.

Použijte venku mobilní router

Ale co když je zahrada pro Wi-Fi opakovač příliš daleko? To může být případ mnoha lidí, kteří tráví svůj volný čas a teplé měsíce roku na zahradě, která není v bezprostřední blízkosti jejich domu nebo bytu. V takovém případě můžeme doporučit mobilní router.

Můžete si ho vzít kamkoli s sebou, protože dokáže přijímat signál nejen prostřednictvím připojení DSL, ale také LTE nebo 5G.

Mohlo by vás zajímat

Další tipy pro zlepšení Wi-Fi sítě na zahradě

Pokud nechcete pořizovat nebo kupovat další hardware, můžete zkusit štěstí pomocí optimalizace polohy routeru. Klíčové je přitom umístit zařízení tak, aby bylo co nejblíže zahradě a signál tlumilo co nejméně zdí.

Samozřejmě musíte zajistit, aby se signál v domě kvůli nové poloze nezhoršil. Pokud router přemístíte blíže k zahradě, signál již nemusí dosáhnout do všech místností. Vyplatí se proto najít zlatou střední cestu a pokrýt pokud možno všechny prostory.

Zdroj: časopis Chip, Wikipedia, Heureka


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme