Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci objevili bakterie, které vedou elektřinu: těšte se na bioelektrické roboty

Jiří Palyza 11.05.2025
Biorobot
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Elektrická vodivost je u živých organismů velmi vzácná. Vědcům se však podařil objev, který může významným způsobem ovlivnit další vývoj v oblasti medicíny, ale i robotiky.

Kapitoly článku

Bakterie dokáží vést elektřinu

Vědcům se podařilo objevit nový druh bakterie, která je elektricky vodivá. Využívá charakteristická vlákna na bázi niklu. Zajímavé jsou také poznatky o její evoluční historii. Nový objev výzkumníků do budoucna nabízí velký potenciál pro bioelektronické aplikace, technologie čištění životního prostředí, medicíny a robotiky.

Unikátní bakterie se vědcům podařilo objevit v bahnitých náplavech oregonského zálivu Yaquina. U živých organismů je schopnost vést elektřinu velmi neobvyklá vlastnost.

Vodivé struktury objevených bakterií
info ikonka
Zdroj: Oregon State University
Vědci objevili nový druh organismu, který je schopný vést elektřinu. Pojmenovali jej podle původních obyvatel, žijících v místě nálezu.

Vzácná vlastnost je využitelná i pro zlepšení životního prostředí

Bakterie byla pojmenována Candidatus Electrothrix yaqonensis, čímž vědci vzdali hold domorodým obyvatelům oblasti, kde byla objevena. Nejnovější zjištění byla publikována v časopise Applied and Environmental Microbiology, kde výzkumníci popisují detaily. Bakterie vytváří spojením tyčinkovitých buněk dlouhá vlákna, která mají společnou vnější membránu.

Tato vlákna mohou mít délku až několik centimetrů a fungují jako elektrický vodič. Vodivost bakterií není jen biologickou raritou. Hraje také významnou roli při optimalizaci jejich metabolických procesů. Umožňuje přenos elektronů na velké vzdálenosti.

Mohlo by vás zajímat

Průlom v oblastech vědy a techniky

Praktické důsledky objevu jsou významné. Schopnost vytvářet vodivé struktury může být využita například k odstraňování škodlivých látek z usazenin. Složení niklového proteinu s vysokou vodivostí může pomoci při vývoji budoucích technologií v bioelektronice.

Aplikace využití tak mohou zahrnout oblasti od sanace životního prostředí až po vývoj inovativních bioelektronických zařízení pro oblasti medicíny a průmyslu, či monitoring životního prostředí.

Zdroj: Techspot, Oregon State Univerzity


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme