Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Avast dostal od ÚOOÚ obří pokutu 351 milionů Kč

Pavel Trousil 16.04.2024
Zdroj: Gen

Společnost Avast (dnes Gen) slíbila uživatelům, že ochrání jejich osobní údaje, ale nakonec jejich data prodala více než stovce firem. Za to ji americká Federální obchodní komise dala pokutu 16,5 milionu dolarů. Teď se přidal i český Úřad pro ochranu osobních údajů a přihodil dalších 351 milionů Kč za za porušení GDPR.

ÚOOÚ uvedl, že společnosti Avast Software s.r.o. byla pravomocně uložena pokuta ve výši 351 milionů Kč. Tu uložil Úřad pro ochranu osobních údajů za neoprávněné zpracování osobních údajů uživatelů jejího antivirového programu Avast a jeho rozšíření internetových prohlížečů (Browser Extensions), k čemuž docházelo prokazatelně po část roku 2019.

V prokázaném období předávala část těchto údajů přibližně 100 milionů svých uživatelů společnosti Jumpshot, INC., a to zejména pseudonymizovanou historii prohlížení internetu, navázanou na jedinečný identifikátor. Společnost Jumpshot, INC. se mimo jiné prezentovala jako společnost zpřístupňující data „marketérům“, jimž poskytovala „vhled do on-line chování spotřebitelů“ a nabízela „sledování cesty uživatelů na atomární úrovni.“          
 

Mohlo by vás zajímat

Uživatelé tak byli společností Avast mylně informováni o předávání anonymních údajů za účelem analýzy trendů. Ačkoli společnost Avast uváděla, že používala robustní anonymizační techniky, bylo v řízení prokázáno, že předávané údaje z jednotlivých instalací antivirového softwaru nebyly anonymizované, jelikož i na základě předávaných dat mohlo dojít k opětovné identifikaci minimálně části subjektů údajů. Navíc účelem zpracování těchto údajů nebylo (pouze) vytváření statistických analýz, jak společnost Avast uváděla.

Úřad v rozhodnutí zdůraznil, že společnost Avast je jedním z předních odborníků na kybernetickou bezpečnost, který nabízí veřejnosti nástroje k ochraně dat a soukromí. Její zákazníci nemohli očekávat, že právě tato společnost bude předávat jejich osobní údaje, respektive údaje, na jejichž základě by mohla být zjištěna nejen jejich totožnost, ale například i zájmy, preference, bydliště, majetkové poměry, profese a další údaje týkající se jejich soukromí,“ uvedl k rozhodnutí předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký.
 

Mohlo by vás zajímat

Avast Software s.r.o. je česká nadnárodní společnost zabývající se počítačovou bezpečností1. Byla založena v roce 2010 jako následník družstva Alwil Software, jehož historie sahá až do roku 1988. Zakladateli firmy jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

V roce 2022 se sloučila s americkou antivirovou společností NortonLifeLock pod hlavičku nové mateřské firmy Gen Digital. Sídlem společnosti je budova Enterprise v pražských Nuslích. Avast je známý svým antivirovým programem, Avast Antivirus, který je dostupný ve 45 jazycích. Tento program chrání také telefony nebo tablety postavené na systému Android. V roce 2023 měl Avast Antivirus přes 435 miliónů aktivních uživatelů z více než 186 zemích.

Zdroj: ÚOOÚ 
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud