Otevře nový úspěch dveře dalšímu rozvoji fotovoltaiky?
S účinností solárních panelů se potýkají vědci po celém světě. Jde o jeden z klíčových parametrů, který má zásadní dopad na výrobu elektřiny ze slunečního záření. Čínský výrobce JinkoSolar vyvinul perovskitový tandemový solární článek, který překonal dosavadní rekord v účinnosti.
Společnost patří k největším světovým výrobcům krystalických solárních modulů. Podle výsledku měření šanghajského Institutu mikrosystémů a informačních technologií dosáhla u svých perovskitových tandemových článků účinnosti konverze 33,84 %.
Je to už sedmadvacátý rekord v řadě, kterého se JinkoSolaru podařilo u fotovoltaických technologií v oblasti účinnosti a výkonu dosáhnout.
Podle informací, které výrobce ke svému nejnovějšímu rekordu poskytl, perovskitový tandemový článek používá ve spodní vrstvě monokrystalický solární článek s vysokou účinností TOPCon typ-N. Byl vylepšen v několika oblastech, které se týkají především kontaktů, defektů perovskitového rozhraní a objemových defektů.
Mohlo by vás zajímat
Perovskitové solární články jsou sice levnější a účinnější: výzvou pro další vývoj je ale jejich krátká životnost
Účinnost solárních článků je obecným problémem, na kterém pracují četné vědecké týmy. Současné nejrozšířenější křemíkové moduly s monokrystalickými solárními články se z hlediska účinnosti pohybují mezi 20 až 23 procenty. Ve srovnání s tím je účinnost perovskitových modulů, které se nejnověji podařilo dosáhnout JinkoSolaru, s hodnotou přes 33 % o polovinu vyšší.
Pokud bychom vzali v úvahu modul o ploše 2 m2 s účinností 33 %, mohl by dosáhnout výkonu až 650 W. Současné konvenční křemíkové solární moduly generují na stejné ploše výkon přibližně 430 W.
Perovskitové solární články se objevily v centru zájmu výzkumných týmů teprve před 15 lety. První z nich měly účinnost pouhé 4 %. Od té doby se technikům daří pravidelně tento parametr zvyšovat.
Mohlo by vás zajímat
Jejich výroba je sice levnější než u křemíkových solárních článků a mají i vyšší účinnost. Přetrvávajícím problémem ale zůstává kratší životnost ve srovnání s křemíkem. Panely s křemíkovou technologií mohou svou životností daleko přesáhnout hranici dvaceti let. U perovskitových článků je ale ještě jeden problém: současné typy ztrácejí během prvních několika měsíců až 10 % své účinnosti a jsou citlivé na vlhkost.
Podle JinkoSolaru ale dosažení nového rekordu v účinnosti dokazuje potenciál technologie TOPCon v kombinaci s tandemovou technologií perovskitových křemíkových článků. Do budoucna v tom vidí hlavní vývojový směr v oblasti fotovoltaiky.
Zdroj: PV Magazine, Interesting Engineering