Přejít k hlavnímu obsahu

Majitel domu zkušebně vyčistil střešní solární panely pro vyšší výkon. Výsledek ho nepotěšil

Josef Mika 17.11.2024
info ikonka
Zdroj: wirestock/Freepik

YouTuber Manuel použil speciální kartáče, aby se vypořádal se špínou na své solární střešní instalaci. Důvod měl jasný: díky čistým modulům by jeho systém měl dodávat (teoreticky) více elektřiny. Po týdnu objektivních srovnávacích měření však měl jasno.

Kapitoly článku

Opravdu se vyplatí čistit solární systémy?

Znečištění solárních modulů může ovlivnit výkon celého fotovoltaického systému. Jak výrazný je však tento vliv ve skutečnosti? Manuel, provozovatel německého YouTube kanálu "Familie elektrisiert" (v překladu Elektrizovaná nebo Elektrifikovaná rodina), se touto otázkou pečlivě zabýval. Jeho systém je v provozu od listopadu 2021 - nikdy předtím jej nečistil. Nyní to vyzkoušel: v průběhu jednoho týdne porovnával údaje o výkonu vyčištěných a nevyčištěných modulů. Výsledky prezentuje ve svém videu na YouTube – a možná z nich vystřízlivíte více, než byste čekali.

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje fotovoltaický systém

Manuel pro svůj fotovoltaický systém používá střídač od společnosti Solaredge, který mu umožňuje sledovat výkon jednotlivých modulů. Protože jsou jeho panely orientovány ve čtyřech různých směrech, může optimálně porovnávat, jak se liší výkon panelů se stejnou orientací. Pro svůj test označil v každé skupině dva moduly, které měly dlouhodobě téměř identický výkon.

Zajímavé je, že ke kolísání výkonu může docházet i při stejné orientaci a stejném úhlu sklonu. To je často způsobeno zastíněním, například komínem. Díky sledování každého jednotlivého modulu lze tyto vlivy přesně identifikovat.

Mohlo by vás zajímat

Jak Manuel čistil své solární panely

Před zahájením čištění Manuel zdokumentoval stupeň znečištění solárních modulů pomocí dronu. Přestože většinu saharského prachu již smyl déšť, odolné nečistoty, jako je ptačí trus a usazeniny, stále zůstávaly.

Manuel k čištění použil dvě teleskopické tyče značky Boomding, které ve videu obšírně představuje: jednu sedmimetrovou pro domácí použití a stabilnější šestimetrový model pro profesionální použití. Obě sestavy jsou vybaveny kartáčem z měkkých nylonových štětin a integrovanou vodní hadicí.

Aby se vyhnul usazování vodního kamene, používal dešťovou vodu z cisterny. Čištění probíhalo při vypnutém systému a na mírném slunečním světle, aby se zabránilo teplotním šokům. Zatímco většina panelů šla vyčistit poměrně snadno, moduly kolem vikýře mu činily určité potíže kvůli své obtížně přístupné poloze.

Zdroj: YouTube/Familie elektrisiert

Závěr: stálo čištění vůbec za to?

Týden po vyčištění porovnal Manuel výkonnost vyčištěných panelů s nevyčištěnými referenčními moduly. Výsledek byl překvapivý: nedošlo k žádnému měřitelnému zvýšení výkonu. Ve skutečnosti špinavý panel dokonce dodával o něco vyšší výkon než ten čerstvě vyčištěný.

Přesto Manuel vyvozuje pozitivní závěry. Použité teleskopické tyče jsou ideální pro účinné čištění panelů. Ačkoli test ukázal, že čištění nemá za normálních podmínek téměř žádný vliv na výrobu elektřiny, může být v určitých situacích přesto užitečné – například se vyplatí v zimě odstranit sníh a zvýšit tak výkon.

Z youtuberova testu nakonec jasně vyplývá, že pravidelné čištění slouží především k vizuálním účelům, ale ke zvýšení výnosů téměř nepřispívá.

Zdroj: YouTube/Familie elektrisiert


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme